Jun 3, 2015

Dział: Porady

Komu przysługują alimenty?

Komu przysługują alimenty?

Sprawa dotyczy pieniędzy więc z pewnością wielu z Was będzie zainteresowanych. Alimenty kojarzą się zazwyczaj ze świadczeniem na rzecz dziecka przez jednego z rodziców. Właściwie utarło się w naszej kulturze, że alimenty są wtedy kiedy ojciec płaci na dziecko. Tymczasem nie jest to cała prawda.

Co to są alimenty?

Alimenty to świadczenie wypłacane w przypadkach takich jak:

  • rozwód z orzeczeniem o winie;
  • rozstanie rodziców podczas kiedy jeden z rodziców nie mieszka z dzieckiem;
  • świadczenia dzieci na rzecz rodziców.

Znaczną część alimentów w Polsce to te płacone przez rodziców na dziecko jednak zdarzają się alimenty wypłacane przez byłego męża na rzecz byłej żony. Dlaczego nie działa to w drugą stronę? Nie wiadomo ale najwyraźniej nasi prawodawcy nie przewidzieli, że mężczyzna może być w jakikolwiek sposób winny. Dlatego tylko była żona ma prawo domagać się pieniędzy. Jakie są to kwoty? To zależy jednak przeważnie około 500 zł wypłacane co miesiąc.

prawoOdrębną sprawę stanowią alimenty na rzecz dziecka, które mogą być pobierane przez dzieci do 16 roku życia bez względy na to czy się uczą czy nie. W ekstremalnych wypadkach dziecko może być współfinansowane przez cały okres pobierania nauki jednak nie dłużej niż do 26 roku życia.

Więcej na www.nkr.com.pl czyli serwisie prowadzonym przez prawników.