Sep 2, 2019

Dział: Zdrowie

Klinika laryngologiczna – kiedy warto ją odwiedzić?

Klinika laryngologiczna – kiedy warto ją odwiedzić?

Laryngologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem narząd szyi i głowy. W klinice laryngologicznej możemy uzyskać pomoc w przypadku problemów i bólu uszu, krtani, nosa czy gardła. Oprócz tego, laryngolog zajmuje się leczeniem w przypadku problemów z narządami zmysłów. Zaburzenia smaku, węchu, słuchu czy równowagi to powody, dla których warto udać się do laryngologa.
Poza chorobami uszu, gardła i nosa, w klinice laryngologicznej pacjenci mogą uzyskać pomoc przy dolegliwościach kości skroniowej, zatok przynosowych, oskrzeli, tchawicy, jamy ustnej czy przełyku. Lekarz laryngolog może zaproponować nam nie tylko leczenie farmakologiczne, ale i chirurgiczne. W klinice, możemy odbyć leczenie chirurgiczne szczęki, zatok przynosowych, gruczołów ślinowych, języka oraz chirurgią rekonstrukcyjną. Dodatkowo, w klinice laryngologicznej możemy wykonać endoskopię przełyku i dolnych dróg oddechowych.

Wizyta u laryngologa – kiedy?

Lekarz laryngolog pomoże nam w przypadku różnych dolegliwości. Najczęściej, pacjenci rejestrują się do kliniki, gdy dokucza im chrapanie, częste krwotoki z nosa czy przewlekły katar. Często, powodem wizyty są poważne problemy z narządem słuchu – ciągły ból uszu, odczuwanie zatkanego ucha, szumy czy pogorszenie się słuchu.
Aby odbyć wizytę w klinice laryngologicznej, potrzebne jest skierowanie. Lekarz pierwszego kontaktu może wypisać nam skierowanie w przypadku problemów takich jak guzy szyi/ głowy, zaburzenia równowagi, zaburzenia połykania, przewlekłe bóle gardła, zawroty głowy czy problemy z węchem i smakiem.

Wycinanie migdałków

Najczęściej przeprowadzanym zabiegiem w klinice laryngologicznej, jest wycinanie migdałków. Jest to zabieg jednego dnia – to znaczy, że pacjenci są przyjmowani i wypisywani ze szpitala w ciągu jednej doby. Wycinanie migdałków, czyli tonsillektomia, odbywa się zwykle w okresie dojrzewania lub u osób dorosłych. Migdałki są szczególnie istotne w trakcie dorastania dzieci, jednak ich usunięcie u dzieci nie wiąże się z żadnymi powikłaniami zdrowotnymi.
Wycinanie migdałków często jest konieczne – z czasem, migdałki mogą się za bardzo rozrastać przez infekcje. Wówczas, możemy mieć problem z przełykaniem. Kiedy migdałki się rozrastają, zaczynają być problematyczne – wycięcie ich może być sposobem na pozbycie się bólu i dyskomfortu u pacjenta. Często zdarza się również, że rozrasta się trzeci migdał, czyli migdałek gardłowy. Jego przerost znacznie utrudnia oddychanie nosowe i może powodować bezdech. Oprócz tego, trzeci migdał może zatykać część trąbki słuchowej – to z kolei prowadzi do zapalenia ucha środkowego.
Przerost migdałków znajdujących się pod podniebieniem, może powodować częste anginy oraz stany zapalne. Częste zapalenia migdałków podniebiennych może wiązać się z zapaleniem krtani czy zatok. Stan ten, który jest nieleczony, może znacznie pogorszyć stan organizmu, przyczyniając się do zapalenia stawów, serca lub nawet mózgu.

Klinika laryngologiczna we Wrocławiu

We wrocławskiej klinice laryngologicznej Na Grobli, wykonuje się profesjonalne badania oraz zabiegi, w tym najmniej inwazyjne zabiegi. Klinika posiada sale zabiegowe, w których znajdują się tory wizyjne. Dzięki nim, możliwe jest wykonywanie zabiegów metodą laparoskopową. Dodatkowo, na salach znajduje się specjalny mikroskop operacyjny, dzięki któremu możliwe jest przeprowadzenie trudniejszych zabiegów laryngologicznych. Lekarze specjaliści z kliniki Na Grobli starają się, aby pacjent odczuwał jak najmniejszy ból, zarówno w trakcie, jak i po zabiegu. Klinika znajduje się w centrum Wrocławia i oferuje leczenie w ramach współpracy z NFZ, jak i leczenie prywatne.