Oct 18, 2019

Dział: Porady

Kiedy do weterynarza? – Profilaktyka i leczenie chorób zwierząt

Kiedy do weterynarza? – Profilaktyka i leczenie chorób zwierząt

Miłość do swojego zwierzaka okazujemy na wiele sposobów. Między innymi poprzez spędzanie z nim czasu, zabawy i wyborne posiłki serwowane mu każdego dnia. Prawdziwa troska o pupila znaczy jednak o wiele więcej. Właściciele, którym zależy na tym, aby ich pies czy kot spędził z nimi długie lata, starają się, by jego zdrowiu nie zagroziły żadne choroby.
By tak się jednak stało trzeba wdrożyć zachowania profilaktyczne. Poza tym należy szybko reagować na wszelkie niepokojące sygnały, nawet te wydawać by się mogło całkiem błahe. Co w szczególności powinno zwrócić naszą uwagę? Lista jest dość długa…

Kiedy odwiedzić weterynarza?

Z ukochanym zwierzakiem powinniśmy odbywać wizyty profilaktyczne w gabinecie weterynaryjnym. Pilnować trzeba kalendarza szczepień obowiązkowych i tych zalecanych. Bywa jednak, że nieplanowana wizyta również staje się konieczna. Kiedy tak się dzieje?
To, co powinno nas zaniepokoić to między innymi nagły brak apetytu, nadmierna senność lub obfita biegunka. Niepokojącymi sygnałami są jednak też robaki, wymioty i kaszel oraz katar. Nawet drgawki, zmiany skórne lub uporczywy nawyk drapania się powinien dać nam do myślenia.

Poza tym groźne okazać mogą się też zaczerwienione oczy, zmiany zabarwienia moczu czy nagłe napady agresji. Pies lub kot, który cierpi z powodu skąpomoczu lub wielomoczu również powinien być odprowadzony do weterynarza. Wśród pozostałych niepokojących objawów jest też zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura ciała zwierzaka. Jak zatem widać, sygnałów na które powinniśmy zareagować jest całkiem sporo!
Jeśli zauważymy też inne, niecodzienne dla pupila zachowania – działajmy. To od szybkości naszej reakcji zależy bowiem, jak potoczą się sprawy.

weterynarz
Szybka reakcja i odpowiednia klinika, to podstawa

Czasem błahe objawy, mogą oznaczać poważne problemy ze zdrowiem. W przypadku psa czy kota nie można więc lekceważyć ani kaszlu, ani biegunki. Pierwsza przypadłość paradoksalnie oznaczać może bowiem kłopoty z sercem. Z kolei druga – na przykład zespół jelita drażliwego.
Szybka reakcje na martwiące nas objawy, może być kluczowa dla leczenia naszego pupila. Zwlekanie z wizytą u weterynarza bardzo często kończy się natomiast poważnym uszczerbkiem na jego zdrowiu. Jeśli nie mamy możliwości od razu udać się do gabinetu weterynaryjnego, przynajmniej do niego zadzwońmy. Lekarz z pewnością wysłucha nas i doradzi co zrobić. Nastawmy się jednak na to, że wizyta będzie jednak konieczna prędzej czy później.
A jeśli już wybierać lecznicę, to tylko taką, która oferuje pełen zakres usług. Tak naprawdę nie wiemy przecież, co dolega naszemu zwierzakowi. Dobrze jest więc, by na miejscu była możliwość zbadania go pod każdym względem. Ewentualne leczenie może dotyczyć chirurgii, dermatologii lub stomatologii.
Na przykład Klinika Dla Zwierząt Bernard z Łodzi oferuje zarówno profilaktykę, jak i leczenie chirurgiczne, kardiologiczne, stomatologiczne czy dermatologiczne. Poza tym, placówka służy również pomocą labolatoryjną i tą z zakresu położnictwa. W jednym miejscu możemy zatem przebadać i prowadzić kompleksowe leczenie zwierzaka. Co więcej, szybka diagnostyka możliwa jest tam dzięki wysoce specjalistycznym sprzętom.
Lecznice tego typu umożliwiają więc nie tylko szybką reakcję na zaistniały problem, ale również efektywne leczenie. Szansa na całkowite wyzdrowienie zwierzaka jest wówczas o wiele większa. By spędził on z nami długie lata, musimy się postarać. Pamiętajmy o tym.