Mar 25, 2023

Dział: Porady

Jak zorganizować najlepszą grę terenową w 2023 roku?

Jak zorganizować najlepszą grę terenową w 2023 roku?

Nie masz pomysłu na spędzenie wolnego czasu z przyjaciółmi lub rodziną? A może organizujesz wieczór panieński/kawalerski albo imprezę integracyjną i szukasz sposobu na niepowtarzalną rozrywkę? Na każde z tych wydarzeń znakomicie sprawdzi się autorska gra terenowa, która rozgrzeje wszystkich uczestników i zapewni im niezapomniane wrażenia.

O czym musisz pamiętać, organizując grę terenową?

Najważniejsze w grze terenowej są dobra zabawa oraz bezpieczeństwo, dlatego upewnij się, że wszystkie zadania i wyzwania, które zaplanujesz, będą wykonalne i nie sprowadzą na uczestników nieszczęścia. Aby ułatwić sobie proces organizacji, warto podążać za kilkoma wskazówkami, które przyspieszą pracę i pozwolą ci cieszyć się niesamowitymi przeżyciami razem z przyjaciółmi czy współpracownikami.

Organizacja gry terenowej krok po kroku

Planowanie tak niezwykłego wydarzenia, jak gra terenowa dla kilkunastu czy kilkudziesięciu ludzi, wymaga nie tylko kreatywności i odwagi, ale i odpowiedniego przygotowania. W trakcie realizacji planu musisz wziąć pod uwagę wiele różnych czynników i pamiętać o każdym, nawet najmniejszym szczególe, bez którego rozgrywka mogłaby się nie udać.

Wybierz właściwe miejsce

Jednym z najważniejszych kroków podczas planowania gry terenowej jest wybór odpowiedniego miejsca. Jeśli fabuła twojej gry wymaga zabawy na świeżym powietrzu, musisz zdecydować, jaka część miasta będzie najlepszym rozwiązaniem – ulice, park, las, czy może zupełnie nietypowy rejon.

Wybierając miejsce, warto upewnić się, że będzie ono dostępne w dniu planowanej rozgrywki i żadne czynniki zewnętrze, np. w postaci innego organizowanego tam wydarzenia, nie zakłócą jej przebiegu. Trasa, którą będą poruszać się uczestnicy gry miejskiej, powinna być również bezpieczna i właściwie przez ciebie oznakowana, tak by żaden z graczy nie zgubił się podczas zabawy.

Zaplanuj niepowtarzalny scenariusz rozgrywki

Najlepsze zabawy i gry terenowe zaczynają się od całkowicie niewinnego planu, który w końcu przeradza się w niesamowitą, kilkugodzinną rozrywkę. Punktem wyjścia do każdej rozgrywki jest oryginalny pomysł i mocne pragnienie jego realizacji. Taki koncept zawsze wymaga szczegółowego dopracowania i wielu dodatkowych ustaleń, które pozwolą zamienić ideę w prawdziwe wydarzenie. Aby tego dokonać, opracuj fabułę gry, która porwie zarówno ciebie, jak i twoich towarzyszy, zaskoczy nietypowymi zwrotami akcji i zapewni zabawę, na  jaką wszyscy czekaliście.

Wymyślenie ciekawego scenariusza zwykle nie jest łatwe i wymaga od organizatora dużej kreatywności i zręczności. Przewagę w planowaniu gry terenowej mają osoby, które dobrze znają swoich uczestników – mogą wówczas zaprojektować dla nich rozgrywkę zgodnie z ich upodobaniami i o określonym charakterze. W przypadku organizacji imprezy integracyjnej dla pracowników warto natomiast postawić na uniwersalną fabułę, pozbawioną elementów nieznanych szerszemu gronu uczestników.

Przygotuj potrzebny sprzęt

Ustalanie formy zagadek oraz wyzwań, z którymi będą się mierzyć uczestnicy to jeden z najtrudniejszych elementów planowania gry terenowej. Na tym etapie nie kończy się jednak zadanie organizatora. Decydując się na konkretne zadania, musisz pamiętać także o wszystkich przedmiotach, niezbędnych do ich wykonania.

W zależności od scenariusza oraz przestrzeni, w której odbywa się rozgrywka, może to być prawdziwy sprzęt, np. latarka, telefon komórkowy czy GPS lub rzeczy sfabrykowane przez ciebie na potrzeby gry. Takie „sztuczne” przedmioty powinny zostać prawidłowo oznaczone i służyć jedynie celom wyznaczonym przez scenariusz gry. Pamiętaj, że jako organizator to ty odpowiadasz za dostarczenie potrzebnego sprzętu wszystkim uczestnikom i poinformowanie ich o regułach oraz przebiegu gry.

Gdzie szukać inspiracji do gier terenowych

Jeśli marzysz o tym, żeby zorganizować własną grę terenową i zaskoczyć swoich bliskich, ale brakuje ci pomysłu na fabułę, skorzystaj z pomocy doświadczonych i kreatywnych twórców gier miejskich. Niepowtarzalne inspiracje na porywające rozgrywki możesz pozyskać od Ekspedycji Express – zespołu pasjonatów, realizujących nawet najbardziej śmiałe i szalone wydarzenia dla miłośników sportowych przygód. Wystarczy, że skontaktujesz się z nimi i opowiesz o swoich planach, a pomogą ci zorganizować niezapomnianą grę terenową, w klimacie, którego potrzebujesz.