May 22, 2023

Dział: Porady

Jak zaprojektować dom zgodnie z zasadami ekologii i zrównoważonego rozwoju?

Jak zaprojektować dom zgodnie z zasadami ekologii i zrównoważonego rozwoju?

Nowoczesne projekty domów jednorodzinnych oraz budynków użyteczności publicznej tworzone są z myślą o środowisku naturalnym. Dlatego inwestycje te muszą spełniać podstawowe kryteria, które świadczą o niższym zapotrzebowaniu na energię oraz o ochronie zasobów naturalnych.

Do najważniejszych zasad zrównoważonego rozwoju, wykorzystywanych w budownictwie, zaliczyć można:

  • minimalizację straty ciepła,
  • wykorzystanie efektywnych źródeł energii,
  • ograniczenie ilości odpadów,
  • ograniczenie dewastacji środowiska naturalnego.

Na co zwrócić uwagę podczas projektowania domu energooszczędnego?

Aby zapobiec nadmiernym stratom ciepła, bryła budynku powinna być zwarta, natomiast liczba ścian zewnętrznych, jak najmniejsza. Dzięki temu ogrzanie domu stanie się znacznie łatwiejsze. Równie ważną kwestią są okna oraz ich usytuowanie, przede wszystkim w pokojach dziennych, w których najdłużej potrzebne jest światło słoneczne. Najlepiej zatem, aby w tych pomieszczeniach znajdowało się dużo przeszkleń od strony południowej. W ten sposób dom może pozyskać energię z promieniowania słonecznego.

Istotnym aspektem domu energooszczędnego jest także termoizolacja. Odpowiednio gruba warstwa izolacyjna każdej ściany zewnętrznej, a także dokładna instalacja okien czy drzwi wyjściowych pozwalają zabezpieczyć budynek przed nadmierną stratą ciepła, która z kolei powoduje zwiększone zużycie energii oraz wzrost kosztów związanych z ogrzewaniem domu.

Materiały przyjazne dla środowiska

Podczas budowy domu jednorodzinnego, ważna jest nie tylko jego konstrukcja, ale również materiały, z jakich zostanie on wykonany. Przed przystąpieniem do realizacji projektu warto więc upewnić się, że stosujemy ekologiczne materiały z bezpiecznym składem, o znanym pochodzeniu, które nie zawierają szkodliwych substancji, a ich produkcja nie pochłania nadmiernej ilości energii oraz nie tworzy zbyt wielu odpadów. Wśród takich ekologicznych budulców, najczęściej stosowane są:

  • drewno,
  • szkło,
  • materiały z recyklingu.

Drewno, jako surowiec odnawialny, jest stosunkowo tanim materiałem, pozyskiwanym w sposób zrównoważony. Natomiast szkło, dzięki swoim wyjątkowym właściwościom może ulegać wielokrotnemu przetworzeniu, dodatkowo jego produkcja nie wymaga użycia dużej ilości energii. Równie ekologicznym rozwiązaniem jest stosowanie materiałów pochodzących z recyklingu i ponowne wykorzystywanie budulców, takich jak cegła czy tworzywa sztuczne.

Rozwiązania techniczne, które warto zastosować w ekologicznym domu

Aby zoptymalizować koszty utrzymania domu energooszczędnego, w jego projekcie warto uwzględnić rozwiązania techniczne, nieszkodliwe dla środowiska. Jednym z nim jest instalacja kolektorów słonecznych, które obniżą koszty eksploatacji. Energia pochodząca z takich paneli może zostać przeznaczona do ogrzania wody lub do wspomagania centralnego ogrzewania. Równie popularnym systemem grzewczym stały się także pompy ciepła, które pobierają energię ze środowiska i przenoszą ją do domu. Mimo że pompy napędzane są prądem, jego zużycie oraz koszt nie nadwyrężają budżetu.

W celu obniżenia rachunków za prąd coraz częściej w domach jednorodzinnych stosowane są również instalacje fotowoltaiczne, które, dzięki energii słonecznej, zasilają budynek przez cały rok. Równie ekologicznym rozwiązaniem jest także instalacja wentylacji, wyposażonej w tzw. rekuperator, dzięki któremu możemy utrzymać wysoką jakość powietrza w domu, minimalizując przy tym straty energii.

Jakie korzyści dla mieszkańców przynoszą projekty domów energooszczędnych?

Domy jednorodzinne zaprojektowane zgodnie z zasadami ekologii i zrównoważonego rozwoju zapewniają swoim mieszkańcom wyjątkowy komfort, chroniąc przy tym również ich zdrowie. Ekologiczne rozwiązania, pozwalające zminimalizować straty ciepła oraz wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii pozytywnie wpływają również na finanse domowników. Stosowanie efektywnych rozwiązań technicznych obniża koszty zużycia prądu oraz energii przeznaczonej do ogrzania budynku.

Jednak jednym z najważniejszych korzyści, jakie niosą za sobą projekty domów energooszczędnych to ochrona środowiska. Ograniczanie ilości odpadów, stosowanie ekologicznych materiałów oraz technologii przyjaznych dla środowiska naturalnego, nie tylko podnosi standard danego budynku, ale wspiera cały ekosystem.

dom

Projekt domu energooszczędnego – który wybrać?

Decydując się na budowę ekologicznego budynku, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, wykonujących nowoczesne projekty domów energooszczędnych. Wrocław to miasto, gdzie swoje usługi oferują projektanci ze Studia Architektury AJR, którzy doskonale wiedzą, jak stworzyć realizacje zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Z ich pomocą możesz stworzyć dom indywidualnie dopasowany do Twoich potrzeb lub wybrać jeden z gotowych projektów, który najbardziej sprosta Twoim oczekiwaniom.