Jan 19, 2022

Dział: Porady

Jak wynająć mieszkanie w Niemczech

Wiele osób, które od dłuższego czasu mieszkają w Niemczech, zastanawia się, czy opłaca im się wynająć mieszkanie.

I nic w tym dziwnego, gdyż takie rozwiązanie jest opłacalne jeśli planujemy dłuższy, a nawet stały pobyt. Warto jednak pamiętać, że wynajem mieszkania w Niemczech to spore wyzwanie i należy pamiętać o wielu kwestiach, które będą miały wpływ na konkretne warunki umowy oraz comiesięczne opłaty. Co zatem należy wiedzieć o rynku nieruchomości w Niemczech? 

Zazwyczaj wyjeżdżając do pracy w Niemczech mamy gdzie mieszkać, prawda? Niestety, realia wspólnego mieszkania czy to ze współpracownikami, czy dalszą rodziną bądź znajomymi sprawia, że szukamy własnego lokum. Jednak jak się okazuje, wynajęcie mieszkania na własną rękę w Niemczech wcale nie jest takie proste jak w Polsce. 

Wynajem mieszkania w Niemczech – od czego zacząć? 

Rozpoczynając poszukiwania mieszkania na wynajem w dowolnym mieście w Niemczech, trzeba nastawić się na wiele porażek. Znalezienie ciekawej oferty, która nie zniknie nam sprzed oczu w przeciągu zaledwie kilku minut, jest trudne. Interesujące mieszkania w Niemczech są wynajmowane bardzo szybko, dlatego warto reagować natychmiast, a także już wcześniej mieć przygotowaną odpowiednią dokumentację, której będą wymagać właściciele. 

Przed poszukiwaniami warto rozważyć, jakie mieszkanie nas interesujące, a także jakiej wysokości opłaty jesteśmy w stanie ponieść co miesiąc. Należy pamiętać, że wysokość wynajmu oraz opłat i rachunków będzie uzależniona od lokalizacji mieszkania, jego metrażu i ilości pokoi.

Wielu wynajmujących oprócz konieczności zapłaty czynszu (odstępnego, czyli comiesięcznej opłaty za wynajem), dolicza także koszty ogrzewania, wywozu śmieci i rachunków za wodę. Będą się one od siebie różniły w zależności od regionu kraju. Nie można także zapomnieć o konieczności wpłacenia kaucji, wynoszącej najczęściej aż 3 miesięczne czynsze. 

Rodzaje mieszkań na wynajem w Niemczech? 

Rodzajów mieszkań na wynajem w Niemczech jest wiele. W zależności od potrzeb, wybierać można spośród miejsca w pokoju, małej kawalerki, mieszkań wielopokojowych czy chociażby wynajęcie pokoju w hostelu.

To, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy może być uzależnione od naszych comiesięcznych dochodów, a także wymagań, jakie sobie określimy. Należy liczyć się z tym, że zarówno osoby samotne będą miały problem z samodzielnym wynajęciem mieszkania, jak i rodziny z dziećmi (gdyż mieszkań wielopokojowych na wynajem nie ma zbyt dużo). 

Mieszkań na wynajem szuka się na portalach ogłoszeniowych, gdzie znajdują się wszystkie niezbędne informacje dotyczące długości trwania umowy najmu, warunki, jakie należy spełnić przed jej podpisaniem, a także wysokość podstawowych opłat. 

Dodatkowe udogodnienia – wynajem mieszkania w Niemczech    

Szukając mieszkania na wynajem warto wiedzieć, że oprócz opłat stałych jak czynsz oraz rachunki za ogrzewanie, konieczne będzie zawiązanie własnej umowy na prąd oraz internet. 

Z racji tego, że wynajem jest sporym wydatkiem, wielu operatorów komórkowych oferuje ciekawe oferty na tani internet w Niemczech. Dzięki temu można podpisać umowę z atrakcyjnymi warunkami, za niewielką opłatą miesięczną. Warto skorzystać z pomocy autoryzowanego przedstawiciela operatorów w Niemczech, aby znaleźć najbardziej korzystną ofertę, dostosowaną do potrzeb domowników. 

Jakie warunki należy spełnić, aby wynająć mieszkanie w Niemczech? 

Szukanie mieszkania na wynajem w Niemczech wymaga cierpliwości i szybkiej reakcji, dlatego znajdując odpowiednie ogłoszenie, warto dzwonić i umawiać się na spotkanie z właścicielem. Dlatego też należy mieć przy sobie odpowiednie dokumenty. 

Wielu właścicieli mieszkań wymaga od najemców zaświadczenia o zarobkach, uwzględniającego wysokość 3 ostatnich wypłat. Jeśli nie mamy pracy, to możemy pokazać jakiekolwiek zaświadczenie o przyjmowanej rencie czy zasiłku socjalnym. Jeśli wcześniej wynajmowaliście mieszkanie, warto posiadać zaświadczenie, że jesteście wolni od długów i do tej pory opłacaliście wszystkie opłaty w terminie.

Oprócz tego dobrze jest mieć ze sobą wypełniony formularz, w którym zawarte są wszystkie podstawowe dane na wasz temat. W dobrym tonie należy także przygotowanie listu motywacyjnego, gdzie wymienicie dlaczego to właśnie wy chcecie wynająć to mieszkanie. 

Pomimo tego, że proces wynajęcia mieszkania w Niemczech jest niezwykle skomplikowany i trzeba spełnić wiele wymagań – znalezienie odpowiedniego mieszkania jest możliwe.