Jan 22, 2016

Dział: Porady

Jak wykonywane jest profesjonalne wideofilmowanie?

Jak wykonywane jest profesjonalne wideofilmowanie?

Upamiętnienie ważnego rodzinnego wydarzenia za pomocą krótkiego bądź długiego nagrania to bardzo popularna forma. Oczywiście fotografia zyskała nasza większe uznanie, bo zdjęć nie trzeba potem montować, czy wycinać z nich źle wypowiedzianych słów, ale wciąż film nie przestaje być popularny. Z całą pewnością odchodzi się nieco od długich i nudnych nagrań na rzecz krótkich, treściwych spotów, ale nie oznacza to końca filmowania. Wiele osób twierdzi jednak, że nadchodzi jego zmierzch, bo odtwarzanie filmów i ich ciągłe przegrywanie, żeby w przyszłości faktycznie były możliwe do otworzenia jest męczące i pracochłonne. Natomiast zdjęcia to zupełnie inna kwestia, można je mieć zawsze przy sobie i dzielić się swoimi wspomnieniami z innymi. Zwrócimy jednak uwagę na nieco inną kwestię, czyli jakość wykonania. Dobra pamiątka musi być dobrze wykonana, żeby w istocie stanowiła ciekawe wspomnienia.

Zalety profesjonalnego wideofilmowania

Z jednej strony mamy profesjonalnych kamerzystów, z drugiej strony amatorów z telefonami lub kamerkami w wersji minimalistycznej. Trudno jest porównać profesjonalne wideofilmowanie z amatorskim kręceniem filmików (jeśli poszukujecie profesjonalisty sprawdźcie tutaj: http://marvid.pl), aczkolwiek należałoby tutaj zauważyć, że prosty, amatorski filmik wcale nie musi być gorszy. Ważne jest to, jak nakręcimy sceny i je potem zmontujemy, bo tylko dzięki temu efekt może naprawdę zachwycić.

Profesjonalna kamera pozwala na uchwycenie głębi kolorów, ruchów, wydarzeń. Dobre naświetlenie, kamera za kilka tysięcy, statyw i talent – to pozwala stworzyć dobry film, ale z drugiej strony mamy niewielkie sprzęty, do tego dużo tańsze, które też pozwalają nam stworzyć całkiem ciekawy efekt. Oczywiście nie mówimy tutaj o wielkich przedsięwzięciach, ale jeśli zostanie to dobrze zaplanowane, nawet małym sprzętem można nakręcić całkiem ciekawy film.

Sztuka wideofilmowania

Ważne jest to, aby kamera nie stała w miejscu i tutaj w przypadku nieprofesjonalnych sprzętów może pojawić się problem związany z tym, że przy przenoszeniu kamery bez specjalnego statywu ekran będzie się ruszał, a taki efekt raczej nie będzie zadowalający. Zwykły statyw może być wbrew pozorom najbardziej potrzebnym dla kamerzysty sprzętem. Kolejna kwestia, o której należałoby wspomnieć to oczywiście próba uchwycenia wydarzenia z kilku miejsc. Kilka mniejszych i tańszych kamer ustawionych w kilku miejscach to rozwiązanie, które pozwoli nam uzyskać efekt wręcz idealny.

Oświetlenie podczas wideofilmowania

Nie możemy też zapominać o kwestiach związanych z naświetleniem. Nawet najlepszy sprzęt nie prowadzi sobie w ciemności. To w takim miejscu odbywa się wydarzenie i jak jest ono naświetlone będzie miało wpływ na jakość nagrania. Zbyt duża ilość światła też może mieć nie najlepszy wpływ na efekt końcowy.

Ostatnią kwestią jest montaż. Fakt posiadania najlepszej na rynku kamery nie oznacza tego, że jesteśmy świetnymi filmowcami. Nakręcenie całego wydarzenia to jedno, a wybranie ważnych momentów, które powinny być zapamiętane to zupełnie inna kwestia. Pamiętajmy też, że więcej wcale nie oznacza lepiej. Już jakiś czas temu zaczęto odchodzić od zbyt długich i nudnych filmów na rzecz krótkich spotów, które faktycznie chce się oglądać.