Jul 16, 2021

Dział: Zdrowie

Jak wygląda życie po operacji bariatrycznej?

Jak wygląda życie po operacji bariatrycznej?

Otyłość to poważna choroba, która może doprowadzić nie tylko zwiększenia masy ciała, ale również zakłócenia prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Występowanie jest niekiedy z winy samego chorego. Niewłaściwa dieta i brak aktywności fizycznej, to jednak nie jedyne przyczyny. Często pojawia się aspekt psychologiczny (np. kompulsywne jedzenie może wynikać z zajadania stresu), a także genetyczny. W obu przypadkach nie wystarczy samo przejście na dietę. Nawet te restrykcyjne nie zawsze przynoszą zamierzone efekty.

W takich przypadkach najlepszą decyzją będzie operacja bariatryczna. Pacjent poddany takiemu zabiegowi zyskuje szansę na nowe życie. Chirurgiczne leczenie otyłości to skuteczna i długoterminowa metoda w walce z otyłością. Zdaje to egzamin, zwłaszcza jeżeli inne metody zawiodły. 

Co to jest bariatria?

Operacje bariatryczne mają na celu redukcję masy ciała, przy pomocy metod chirurgicznych. Jest to sposób stosowany w przypadkach ostatecznych, kiedy inne metody zawiodły. Interwencja chirurga podejmowana jest w momencie, kiedy BMI u pacjenta przekracza wartość 40 kg/m2. Tym samym nie jest to zabieg estetyczny. Przeprowadzony jest, bowiem po to, aby pacjent, mógł odzyskać kontrolę nad swoim organizmem.

Rodzaje operacji bariatrycznych

Bariatria to szerokie pojęcie, określające operacje dzielące się na różnego rodzaju zabiegi. Pierwszym, jest laparoskopowa, rękawowa resekcja żołądka. Mają one charakter ograniczający, polegając na wycięciu części żołądka, znajdującej się w obrębie tzw. krzywizny większej. Efektem zabiegu jest zmniejszenie żołądka o ok. 30%.

Pacjent tym samym w mniejszym stopniu odczuwa głód. Kolejnym rodzajem, równie popularnym, jest laparoskopowe wyłączenie żołądka. Operacja ta polega na podzieleniu narządu na dwie części. W następstwie przeprowadzonego zabiegu, objętość żołądka oraz jelita cienkiego zmniejszają się.

W bariatri stosuje się również zabiegi takie jak wprowadzenie do żołądka specjalnego balonu, generatora impulsów elektrycznych lub tez opasek bariatrycznych. Efekt każdej z wymienionych metod jest zmniejszenie uczucia głodu, które do niedawna, nieustająco, towarzyszyło pacjentowi.

Czas rekonwalescencji po operacji bariatrycznej

Potoczne sformułowanie dla bariatri to zmniejszenie żołądka, jednakże to niewystarczające określenie. Cały zabieg zaczyna się jeszcze na długo przed wejściem na salę operacyjną. Zmiana nawyków żywieniowych we współpracy z dietetykiem to podstawa.

Szereg zaleceń dotyczących posiłków wraz zasadami aktywnego trybu życia, pomaga nawiązać nową, zdrową relację z jedzeniem i własnym poczuciem wartości. Operacja bariatryczna pomaga utrzymać wszelkie efekty przez bardzo długo, stanowiąc na swój sposób motywację do dalszego działania.

Dieta po operacji bariatrycznej

Wiele wspominamy o diecie oraz kluczowym doborze składników odżywczych. Jest to ważne przed jak i po operacji. Dieta płynna i półpłynna obowiązuje przez cały okres po operacji. W pierwszej dobie nie wolno spożywać żadnych pokarmów stałych. Pacjenci otrzymują jedynie kroplówki dożylne.

Wodę należy przyjmować w niewielkiej ilości, najlepiej pod nadzorem lekarza. Druga i trzecia doba pozwala na stopniowe wprowadzenie coraz większej objętości płynów. Sprawdzana jest indywidualna tolerancja organizmu na przyjmowane pokarmy. Kolejnym krokiem jest dieta papkowa, złożona z lekko strawnych produktów.

W pierwszych miesiącach, ale również po dłuższym czasie od operacji zwiększa się zakres przyjmowanych pokarmów, zgodnych z zapotrzebowaniem kalorycznym. Obliczanie wartości energetycznej w danych porach dnia jest niezwykle ważne, dla utrzymania efektów zabiegu.

W tym celu przez przynajmniej rok należy być pod stałym nadzorem dietetyka. Wykluczy on ryzyko wystąpienia niewłaściwego odżywiania itp. Będzie również wspierać pacjenta w odzyskiwaniu kontroli nad ciałem.

Aktywność ruchowa po operacji bariatrycznej

Po operacji czas rekonwalescencji trwa średnio 3-5 dni. Po tym czasie pacjent, według indywidulanego samopoczucia, może przystępować do rozpoczęcia aktywności fizycznej. Jest zakres oraz intensywność, należy odpowiednio rozłożyć, tak aby wdrażać kolejne etapy. Niemniej jednak zestaw ćwiczeń jest niezwykle ważny w przyspieszeniu powrotu do zdrowia oraz utrzymania prawidłowej masy ciała. 

Po 6 tygodniach od operacji najlepszym sposobem będą spacery na świeżym powietrzu, które następnie można przeistoczyć w nordic walking, jazdę na rolkach, rowerze lub wizytę na basenie. Każdy z zabiegów, oprócz założenia opaski żołądkowej, nie posiada jakichkolwiek przeciewsazań do szybkiego rozpoczęcia wdrożenia aktywności fizycznej. Sport jest ważny, aby zadbać o sylwetkę oraz zdrowie. Regularne ćwiczenia np. 3 razy w tygodniu przyniosą zadowalające rezultaty. 

Zawalcz o swoje zdrowie

Decyzja o poddaniu się operacji bariatrycznej to ogromny krok w walce o odzyskanie kontroli nad własnym ciałem. Zdrowie jest niezwykle ważne i przejawia się ono w ogólnym samopoczuciu, jak i wyglądzie, z którym wiąże się pewność siebie.

Bariatria daje szereg możliwości, jednak aby zabieg odniósł zamierzone efekty należy stosować się do środków ostrożności. Odpowiednia dieta, unikanie zwiększonej aktywności fizycznej przez dwa tygodnie po zabiegu należą do głównych wyznaczników, których należy przestrzegać.