Feb 21, 2023

Dział: Porady

Jak wybielić i utrzymać w czystości taboret medyczny?

Jak wybielić i utrzymać w czystości taboret medyczny?

Odpowiednie wyposażenie gabinetu lekarskiego to spore ułatwienie dla specjalisty w jego codziennej pracy.

Oprócz standardowego biurka czy kozetki lekarskiej, w pomieszczeniu bezwzględnie powinien znaleźć się profesjonalny taboret medyczny. Dzięki temu lekarz, niezależnie od dziedziny medycyny w jakiej się specjalizuje, będzie mógł w wygodny sposób diagnozować i leczyć pacjentów. 

Taborety medyczne powinny jednak posiadać konkretne właściwości, które umożliwiają ich bezpieczne użytkowanie w gabinetach lekarskich oraz zabiegowych. Oprócz ich projektu, odpowiadającego potrzebom lekarzy, konieczne jest, aby meble medyczne były wykonane z materiałów, zapewniających możliwość regularnej dezynfekcji bez ryzyka ich uszkodzenia. 

Taborety medyczne – funkcjonalne meble do gabinetów lekarskich 

Lekarze o różnej specjalizacji, stomatolodzy czy nawet kosmetolodzy, większą część swojego czasu spędzają w pozycji siedzącej. Nic zatem dziwnego, że kompletując wyposażenie do gabinetu, w którym przyjmują pacjentów, wybierają wygodne taborety medyczne na kółkach, z funkcją regulowania siedziska. Odpowiednio dobrany taboret zapewnia komfort, odciążając tym samym odcinek lędźwiowy podczas długich godzin przeprowadzania diagnostyki i zabiegów w pozycji siedzącej. 

Dobry taboret medyczny ułatwi pracę, a także pozwoli na dostosowanie odpowiedniego usadowienia. Szukając jednak profesjonalnych taboretów medycznych, warto korzystać z oferty sklepów i producentów, którzy specjalizują się w produkcji oraz sprzedaży mebli medycznych. Dzięki temu właściciel taboretu nie będzie musiał przejmować się jakością wykonania, a także wytrzymałością mebla. Producenci taboretów medycznych wykorzystują jedynie materiały wysokiej jakości, posiadające odpowiednie certyfikaty. Dzięki temu dostarczane przez nich elementy wyposażenia gabinetów medycznych spełniają wszystkie wymogi bezpieczeństwa. 

Co wiąże się z posiadaniem taboretu medycznego przez lekarza? 

medycyna

Lekarze, którzy decydują się na kupno specjalistycznego taboretu medycznego, nie powinni zapominać o tym, że każde siedzisko wymaga regularnego czyszczenia. Ilość szkodliwych mikroorganizmów, jakie znajdują się w gabinetach lekarskich niejako wymusza na specjalistach częste przeprowadzanie dezynfekcji wszystkich powierzchni. Dotyczy to również taboretów medycznych, które pomimo tego, że nie miały bezpośredniego kontaktu z pacjentem, są doskonałym miejscem do zagnieżdżenia się wirusów i bakterii. 

Zwłaszcza w gabinetach zabiegowych regularne czyszczenie i wybielanie taboretów medycznych ma ogromne znaczenie. W trakcie operacji czy krótkiego zabiegu na powierzchni taboretu może zbierać się materiał biologiczny pacjentów. Aby uniknąć przeniesienia go na lekarza czy innych pacjentów, konieczne jest utrzymywanie siedziska i całej jego konstrukcji w czystości. 

Z jakich materiałów projektuje się taborety medyczne 

Szczególną rolę w przypadku taboretów medycznych odgrywa materiał z jakiego jest on wykonywany. Cała konstrukcja, na której będzie opierał się ciężar lekarza powinna być zaprojektowana z mocnych i odpornych materiałów jak stal lub aluminium wysokiej jakości. Powierzchnia konstrukcji musi być natomiast zabezpieczona przed korozją oraz uszkodzeniami mechanicznymi – również tymi związanymi bezpośrednio z wykorzystaniem mocnych środków dezynfekujących. 

Inną kwestią natomiast jest materiał siedziska taboretu medycznego. Najlepsi producenci mebli medycznych proponują, aby do gabinetu wybierać taborety z w pełni tapicerowanym siedziskiem. Materiał pozbawiony różnego rodzaju łączeń i zbędnych szwów na swojej powierzchni, zmniejsza ryzyko gromadzenia się pomiędzy nimi bakterii i wirusów oraz zapobiega osadzaniu kurzu i materiału biologicznego pacjentów. 

Tapicerowane taborety medyczne są również odporne na: 

  • światło słoneczne oraz sztuczne światło, które mogłoby odbarwić jego powierzchnię, 
  • wodę, która nie dostaje się do środka siedziska, 
  • środki chemiczne i środki dezynfekujące – nawet podczas wybielania tapicerka pozostaje w niezmienionej formie, 
  • ścieranie, 
  • szczepy gronkowca i innych bakterii, 
  • ogień. 

Utrzymanie w czystości taboretów medycznych – co należy robić? 

Kluczowe przy wyborze taboretu medycznego są jego możliwości czyszczenia. Profesjonalne meble medyczne, w tym tapicerowane taborety, można bez żadnego problemu czyścić, dezynfekować,  a nawet wybielać różnego rodzaju środkami, bez ryzyka, że powierzchnia zostanie uszkodzona. Oprócz tego warto wiedzieć, że w przypadku taboretów medycznych, w sprzedaży dostępne są specjalne środki chemiczne przeznaczone do czyszczenia powierzchni w gabinetach medycznych. 

Decydując się na taboret medyczny, producenci proponują siedziska łatwe w utrzymaniu czystości i dezynfekcji, którą powinno się przeprowadzać po każdej wizycie pacjenta w gabinecie. W praktyce oznacza to możliwość korzystania z taboretu bez ryzyka, iż po kilku cyklach dezynfekcji i wybielania nie będzie się dobrze prezentowało.