Jun 29, 2024

Dział: Porady

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu po zmarłej osobie w mieszkaniu?

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu po zmarłej osobie w mieszkaniu?

Zgon bliskiej osoby to trudne i traumatyczne doświadczenie, które dodatkowo komplikuje sytuacja, gdy dochodzi do niego w mieszkaniu. W artykule omówimy, jak często dochodzi do zgonów w mieszkaniach, jakie trudności napotykają bliscy po śmierci w mieszkaniu, jak posprzątać po zmarłym i pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, oraz dlaczego warto zatrudnić profesjonalną firmę do “oczyszczania po zgonie”.

Jak często dochodzi do zgonów w mieszkaniu?

Śmierć w mieszkaniu nie jest rzadkim zjawiskiem. W Polsce rocznie odnotowuje się około 400 tysięcy zgonów, z czego znaczna część ma miejsce w domach. Szczególnie dotyczy to osób starszych, samotnych lub ciężko chorych. Taka sytuacja może być dodatkowo obciążająca dla rodziny i bliskich, którzy muszą poradzić sobie nie tylko z żałobą, ale także z praktycznymi aspektami sprzątania i przywracania mieszkania do stanu używalności.

Trudności po śmierci bliskiej osoby w mieszkaniu

Po śmierci bliskiej osoby w mieszkaniu, rodzina może napotkać szereg trudności:

 • Sprzątanie po zmarłym: To jedna z najtrudniejszych i najbardziej traumatycznych czynności. Ciało zmarłego, zwłaszcza jeśli nie zostanie odkryte od razu, może pozostawić po sobie plamy, ślady płynów ustrojowych oraz nieprzyjemny zapach.
 • Pozbycie się nieprzyjemnego zapachu: Zapach rozkładu może być trudny do usunięcia. Standardowe metody czyszczenia często okazują się niewystarczające.
 • Stres emocjonalny: Sprzątanie po zmarłym może być nie tylko fizycznie, ale i emocjonalnie wyczerpujące dla bliskich.

Jak posprzątać mieszkanie po zmarłym?

Sprzątanie mieszkania po zmarłym to proces, który wymaga dokładności i zastosowania specjalistycznych środków. Oto kilka kroków, które można podjąć:

 • Wstępne czyszczenie: Usunięcie wszelkich widocznych śladów płynów ustrojowych i materiałów biologicznych.
 • Dezynfekcja: Użycie środków dezynfekujących do oczyszczenia powierzchni i zneutralizowania bakterii.
 • Ozonowanie: Proces ten polega na użyciu ozonu do usunięcia nieprzyjemnych zapachów oraz dezynfekcji powietrza.
 • Usunięcie materiałów chłonnych: W niektórych przypadkach może być konieczne usunięcie dywanów, tapicerki lub innych materiałów, które wchłonęły zapach i płyny.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu po zmarłym?

Pozbycie się nieprzyjemnego zapachu po zmarłym może być skomplikowane. Ozonowanie jest jedną z najbardziej skutecznych metod. Ozon, będący silnym utleniaczem, potrafi zneutralizować cząsteczki zapachu. Inną metodą jest użycie specjalistycznych filtrów powietrza oraz preparatów enzymatycznych, które rozkładają związki chemiczne odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach.

mieszkanie

Czy można samemu oczyścić mieszkanie po zmarłym?

Teoretycznie możliwe jest samodzielne oczyszczenie mieszkania po zmarłym, jednak jest to zadanie niezwykle trudne i obciążające emocjonalnie. Wymaga specjalistycznej wiedzy oraz sprzętu, którego zakup może być kosztowny. Dodatkowo, niewłaściwe przeprowadzenie dezynfekcji może prowadzić do pozostawienia groźnych patogenów w mieszkaniu.

Dlaczego lepiej zatrudnić do tego profesjonalną firmę?

Zatrudnienie profesjonalnej firmy do “oczyszczania po zgonie” ma wiele zalet:

 • Doświadczenie i wiedza: Profesjonalne firmy posiadają doświadczenie i wiedzę, jak skutecznie i bezpiecznie przeprowadzić sprzątanie po zmarłym.
 • Specjalistyczny sprzęt: Dysponują odpowiednim sprzętem, takim jak generatory ozonu, specjalistyczne filtry i preparaty dezynfekcyjne.
 • Bezpieczeństwo: Profesjonaliści stosują odpowiednie środki ochrony osobistej, minimalizując ryzyko kontaktu z groźnymi patogenami.
 • Szybkość i skuteczność: Dzięki doświadczeniu i sprzętowi, firmy te mogą szybko i skutecznie przywrócić mieszkanie do stanu używalności.

Jak wygląda taka usługa?

Usługa “oczyszczania po zgonie” zazwyczaj obejmuje:

 • Ocena sytuacji: Specjaliści oceniają zakres prac, identyfikując obszary wymagające szczególnej uwagi.
 • Usunięcie materiałów biologicznych: Bezpieczne usunięcie wszelkich śladów biologicznych.
 • Dezynfekcja i ozonowanie: Dokładna dezynfekcja powierzchni oraz ozonowanie pomieszczeń.
 • Utylizacja skażonych materiałów: Usunięcie i utylizacja materiałów, które mogłyby być zanieczyszczone.

Ile kosztuje oczyszczanie po zgonie?

Koszt “oczyszczania po zgonie” zależy od wielu czynników, takich jak wielkość mieszkania, stopień zanieczyszczenia oraz użyte metody. Średnio, ceny mogą wahać się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Dokładna wycena jest zazwyczaj możliwa dopiero po wstępnej ocenie sytuacji przez specjalistów.

Zgon bliskiej osoby w mieszkaniu to trudne doświadczenie, które wiąże się nie tylko z żałobą, ale i koniecznością sprzątania i dezynfekcji. Choć samodzielne “oczyszczanie po zgonie” jest możliwe, znacznie lepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie profesjonalnej firmy, która dysponuje odpowiednim doświadczeniem i sprzętem, by skutecznie i bezpiecznie przywrócić mieszkanie do stanu używalności.