Jan 16, 2023

Dział: Zdrowie

Jak pozbyć się kaca?

Suto zakrapiana alkoholem impreza ma swoje nieprzyjemne skutki, najczęściej w postaci kaca. Czym dokładnie jest ta dolegliwość? Jakie są jej główne przyczyny i objawy? Jakie są najlepsze sposoby na kaca?

Czym tak właściwie jest kac?

Kac to potoczne określenie na zatrucie alkoholowe, spowodowane spożyciem zbyt dużej ilości alkoholu w stosunkowo krótkim czasie. Co ciekawe, kac dokucza najsilniej, gdy stężenie alkoholu we krwi jest… bliskie zeru. 

Do najczęstszych i najbardziej dokuczliwych objawów zaliczamy:

  • ból głowy
  • ból brzucha
  • nudności
  • wymioty
  • zwiększoną wrażliwość na światło i hałas
  • podniesioną drażliwość
  • bóle mięśni
  • problemy z koncentracją
  • większe ciśnienie krwi
  • większą potliwość

Warto też wspomnieć o tym, że to, jak znosimy kaca, jest kwestią indywidualną. Dużo zależy od predyspozycji genetycznych, kondycji fizycznej, a także czy podczas picia mieszamy trunki i czy przestrzegamy pewnych zasad, które pomogą zmniejszyć lub nawet całkowicie uniknąć kaca na następny dzień.

Jakie są najważniejsze przyczyny kaca?

Odwodnienie

Nadmierne spożycie alkoholu przekłada się na zwiększone oddawanie moczu. Wszystko to z uwagi na fakt, że alkohol blokuje wydzielanie wazopresyny – hormonu odpowiedzialnego za zatrzymywanie moczu w nerkach. Aby uniknąć efektu odwodnienia, podczas imprezy staraj się pić dużo wody i soków. Staraj się unikać napojów gazowanych i soku grejpfrutowego, jako że utrudnia on usuwanie alkoholu z organizmu. 

Picie na pusty żołądek

Spożywanie alkoholu bez dbania o jedzenie przed i w trakcie imprezy znacznie przyspiesza wchłanianie alkoholu, prowadząc do szybszego upojenia i to przy mniejszej ilości alkoholu, niż byłaby ona potrzebna w przypadku picia pomiędzy przekąskami. 

Zaburzenia snu

Aby można było mówić o efektywnym wypoczynku, ludzki organizm potrzebuje około 7-8 godzin głębokiego, nieprzerwanego snu. Tymczasem alkohol, chociaż wykazuje do pewnego stopnia działanie nasenne, to w efekcie nie sprzyja pełnej regeneracji. Sen jest płytki i często przerywany, co może następnego dnia potęgować uczucie osłabienia. 

Toksyczne działanie aldehydu octowego

Aldehyd octowy jest substancją powstającą w czasie, gdy dochodzi do rozkładania się alkoholu w organizmie. W czasie, gdy rozpoczyna się jego wydzielanie, organizm zaczyna trzeźwieć. Aldehyd działa szkodliwie na narządy, powodując m.in. zapalenie wątroby, mózgu, trzustki, układu pokarmowego itd.

W jaki sposób pozbyć się kaca?

Aby skutecznie pozbyć się kaca, możesz skorzystać z wielu domowych sposobów. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów.

Uzupełnij płyny

Aby zniwelować skutki odwodnienia, jakie pojawiły się na skutek nadmiernego spożycia alkoholu, koniecznie sięgnij po duże ilości niegazowanej wody i soków. Dobrym rozwiązaniem będzie tutaj herbata z imbirem lub mięta, powszechnie stosowana na dolegliwości żołądkowe. W celu szybszego wyleczenia mdłości możesz też dodać do herbaty niewielką ilość soli morskiej. Nie zapomnij też o dobroczynnej mocy soków i koktajli – pomogą Ci uzupełnić niedobory witamin i minerałów.

Weź zimny prysznic

Krótki prysznic w chłodnej wodzie pozwoli Ci nabrać nieco więcej energii i przyspieszyć funkcjonowanie metabolizmu, skracając tym samym czas rozkładu alkoholu. W podobny sposób zadziała spacer.

Postaw na zdrowe śniadanie

Polecanymi produktami śniadaniowymi w czasie kaca są jajka i pomidory. Jajecznica zawiera cysteinę, wspomagającą łagodzenie objawy kaca, a z kolei pomidor zawiera duże ilości potasu, który również pomoże Ci poczuć się lepiej.

Czy piwo na kaca to dobry pomysł?

Wiele osób, nie mogąc znieść dolegliwości związanych z kacem, sięga po tzw. “klina”. Jest to jednak najgorsza z możliwych metod, dlatego że nie usuwa powstałych dolegliwości, a jedynie odwleka je w czasie. Gdy piwo przestanie “działać”, wówczas wszelkie odczuwane dolegliwości powrócą ze zdwojoną siłą. Sięganie po piwo, służące jako “klin”, jest nie tylko szkodliwe dla organizmu, lecz też może zostać uznane za oznakę rozwijającego się nałogu.