Oct 17, 2019

Dział: Porady

Jak nauczyć się grać na pianinie?

Jak nauczyć się grać na pianinie?

“Śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej” – brzmią słowa jednej z najpopularniejszych piosenek rozrywkowych. A jak to jest z grą na instrumencie? Każdy może? Nauka gry na pianinie ma wiele zalet, które warto poznać. Co jest potrzebne, aby Chopin nie umarł i jak wyglądają lekcje gry na pianinie, które nie zniechęcają do nauki?

Nauka gry na pianinie – co jest Ci potrzebne, aby pięknie grać?

Nauka gry na pianinie ma wiele korzyści, ale wymaga też wielu wyrzeczeń. Przede wszystkim, aby nauka gry na pianinie miała widzialne rezultaty, musisz mieć czas. W nauce gry na pianinie niezwykle ważna jest systematyczność. Chociażby 30 minut, ale codziennie. Nawet jeśli nie marzysz o karierze muzyka, a umiejętność gry na pianinie chcesz zachować dla siebie, to czas na ćwiczenia jest niezbędny.

Dodatkowo, aby nauka gry na pianinie nie była karą, a sprawiała wiele radości, ważny jest dobry nauczyciel. Jaki powinien być? Wiele zależy od indywidualnych preferencji, ale cechy, na które warto zwrócić uwagę to cierpliwość i zaangażowanie. Dobry nauczyciel musi być też wymagający, ale nie do tego stopnia, że każda następna lekcja będzie wywoływania nieprzyjemne skurcze mięśni i ogromny stres. Nauczyciel powinien radością i miłością do muzyki zarażać nie tylko uczniów, ale także całe otoczenie.

Co jeszcze jest potrzebne, aby nauczyć się grać na pianinie? Oczywiście instrument. Pianino w domu, na którym można ćwiczyć to niemal konieczność. Codzienny trening nie musi się jednak odbywać na ogromnym, dostojnym fortepianie, który zajmuje pół pokoju. Jeśli nie masz wystarczająco pieniędzy na kupienie klasycznego pianina, również nie musisz się martwić. Na rynku dostępne są pianina elektryczne, które potrafią doskonale zastąpić klasyczne pianino. Najlepsze wersje oddają barwy dźwięków bez zniekształceń, co często dzieje się w przypadku keybordów, a także mają identyczną ciężkość klawiszy jak ich klasyczne odpowiedniki.

Dlaczego warto uczyć się gry na pianinie?

Czy wiesz, że gra na pianinie rozwija obydwie półkule mózgowe? Podczas gry na pianinie w jednym czasie prawa ręka robi co innego niż lewa. Dodatkowo często dołączają się nogi, które naduszają pedały. Wszystko w jednym czasie. Szaleństwo? Wszystkiego da się nauczyć! Nauka gry na pianinie to niezwykła przygoda, która pomaga się odprężyć i zapomnieć w świecie, w którym rządzi muzyka.
Ponadto umiejętność gry na pianinie możesz wykorzystać, gdy spodoba Ci się jakaś melodia. Po prostu nauczysz się jej z nut, a może nawet ze słuchu.

Jak wyglądają lekcje gry na pianinie w szkole muzycznej?

Szkoła muzyczna uczy dyscypliny i organizacji czasu, a także doskonale wpływa na życie osobiste. Lekcje gry na pianinie w szkole muzycznej zawsze odbywają się pod okiem doświadczonego nauczyciela, który bacznie czuwa nie tylko nad nauką gry z nut i postawą, ale także uczy analizy i interpretacji utworu.
Język muzyczny, tak samo, jak każdy inny język, rządzi się swoimi prawami, które trzeba poznać i stosować. Każda nuta ma znaczenie, a technika gry, którą szkoli się w szkole muzycznej łączy koordynację rąk, która ma znaczenie w dynamice, artykulacji czy frazowaniu. Nauka gry na pianinie uwrażliwia nawet najbardziej zatwardziałych. Każde wykonanie jest wyjątkowe, a poznanie różnych stylów muzycznych rozwija umiejętności wykonawcze, które przydadzą się podczas wystąpień publicznych.