Apr 5, 2016

Dział: Porady

Jak kłaść kostkę brukową?

Jak kłaść kostkę brukową?

Za oknem pojawiły się pierwsze oznaki wiosny. Słupki rtęci w termometrach podskoczyły w górę, przestało padać, kwiaty i krzewy rozrastają się oraz przylatują bociany. Czego chcieć więcej? Chyba nic więcej jest nam niepotrzebne. I słusznie. Jednak gdy chcemy spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu powinniśmy pomyśleć o zagospodarowaniu naszego ogródka. Nie wszystko zrobiliśmy w roku ubiegłym. Także nie na wszystko starczyło pieniędzy oraz czasu na wykonanie. Na działce bardzo istotna jest dróżka.

Ścieżki ogrodowe najlepiej wyłożyć kostką brukową

Istotna jest na tyle by nie musieliśmy chodzić po trawie, która nie tylko niszczy nasze obuwie, ale także ona traci na wyglądzie. Dróżkę w ogrodzie czy na działce typowo rekreacyjnej najlepiej wykonać z kostki brukowej. Jest to chyba najlepszy materiał do tego rodzaju wykończenia. Olbrzymią oszczędnością możemy wykazać się gdy samodzielnie będziemy w stanie kostkę brukową położyć. Fachowcy w zależności od długości ścieżki policzą nam swoje wynagrodzenie, na które z pewnością będziemy musieli przeznaczyć dużą sumę? Po co nam to? Układanie kostki burkowej to żadna filozofia. Na samym początku powinniśmy znaleźć firmę, której kompetencją jest sprzedaż kostki brukowej. Taką firmę znajdziemy bez najmniejszego problemu. Sprzedaż kostki brukowej jest dosyć popularną profesją w dzisiejszych czasach. Kostka brukowa to materiał takiego rodzaju, że można ją kłaść na dowolnie dużej powierzchni – brukarstwo wymaga wprawy ale jest bardzo pożyteczne. Nie wymaga to wykonania dylatacji. Należy jednak zapewnić naturalny spływ dzięki nachyleniu co do nawierzchni w kierunku gruntu nieutwardzonego.

sprzedaż kostki brukowej

Jeśli chodzi o samą pracę przy układaniu kostki brukowej można ją podzielić na kilka etapów. Wśród tychże etapów można wyróżnić ewentualne zamontowanie odwodnienia, ustawienie wszystkich krawężników, zawibrowanie i ułożenie powierzchni, wykonanie tak zwanej stabilizującej podbudowy gruntu oraz także warstwy podkładowej oraz korytowanie (jest to wykonanie dobrego zagłębienie w gruncie rodzimym). Korytowanie jest wykonaniem wykopu, który odpowiada za powierzchnię ściśle przeznaczona do ułożenia kostki. Jej grubość ma wpływ zależnie od rodzaju przewidywanego obciążenia danej nawierzchni oraz do rodzaju gruntu.

Jeśli chodzi o grunt piaszczysty wystarczy w zupełności zagłębienie między 15, a 20 centymetrów. Zaś na podmokłych gliniastych glebach wykop powinien być wykonany na co najmniej 50 centymetrów. Na małych powierzchniach koryto można wykopać zwykłą łopatą zaś powierzchni większych łopatą nie damy rady wykopać. Potrzebna już będzie spycharko-ładowarka. Jednak ogród czy działka rekreacyjna nie jest zwykle dużych rozmiarów, więc każdy powinien poradzić sobie przy użyciu zwykłej łopaty. Na terenie naszego ogrodu czy też działki rekreacyjnej instalacja odwodnieniowa nie będzie konieczna. Dotyczy ona tylko i wyłącznie dużych powierzchni. Tak więc, jak widzimy kostka brukowa to łatwy materiał należy jednak znaleźć odpowiednie triki na jej kładzenie. Przydatne mogą się okazać różnego rodzaju poradniki oraz filmy instruktażowe dostępne w Internecie.