Apr 24, 2023

Dział: Inwestycje

Jak energia słoneczna może zmienić życie?

Jak energia słoneczna może zmienić życie?

Powszechnie wiadomo, że bez światła słonecznego życie na ziemi jest niemożliwe. Jest ono niezbędne do funkcjonowania wszystkich organizmów żywych żyjących na powierzchni ziemi. Czy energię słoneczną można wykorzystać jeszcze w jakiś inny sposób? Dowiesz się po przeczytaniu poniższego artykułu.  

W jaki sposób wykorzystuje się energię słoneczną?

Energia słoneczna może być wykorzystana na 3 bardzo skuteczne sposoby. Należą do nich:

  • konwersja fotochemiczna- zamiana energii słonecznej na chemiczną. Ten sposób zmiany energii słonecznej, w dokładnym tego słowa znaczeniu, spotyka się tylko i wyłącznie u organizmów żywych. Najpopularniejszym procesem opierającym się na tego rodzaju konwersji jest fotosynteza roślin.
  • konwersja fototermiczna, którą dzielimy dodatkowo na pasywną i aktywną. Konwersja fototermiczna aktywna polega na zamianie energii słonecznej na inny rodzaj energii przy użyciu specjalnych urządzeń zwanych kolektorami słonecznymi. Wśród nich wyróżniamy kolektory płaskie i kolektory próżniowe. Podczas konwersji fototermicznej pasywnej następuje bezpośrednia zamiana energii słonecznej w energię cieplną. Typowym przykładem konwersji pasywnej są oranżerie, szklarnie, czy montaż dużych, oszklonych powierzchni, które pochłaniają energię słoneczną ora zamieniają ją w ciepło.
  • konwersja fotowoltaiczna-energia promieniowania słonecznego przetwarzana jest bezpośrednio na energię elektryczną przy użyciu ogniw fotowoltaicznych, które są popularnie stosowane nie tylko w domkach jednorodzinnych, lecz również w zegarkach, żeglarstwie, czy lampach solarnych.

Historia fotowoltaiki

Być może niektórych z Was zdziwi fakt, że początki fotowoltaiki sięgają już połowy XIX w. Wszystko zaczęło się w 1839 r., kiedy to francuski fizyk Alexandre Edmond Becquerel podczas jednego z eksperymentów odkrył, że po ekspozycji materiałów na światło słoneczne, niektóre z nich wytwarzają niewielkie ilości prądu elektrycznego. Odkrycie to stanowiło duży przełom i posłużyło jako przesłanka do rozpoczęcia kolejnych badań i eksperymentów z tym związanych. W 1876 r. brytyjskiemu fizykowi Williamowi Grylls Adams’owi udało się dowieść, że właściwością polegającą na wytworzeniu energii elektrycznej w wyniku ekspozycji na światło słoneczne charakteryzują się materiały wytworzone z selenu. W historii fotowoltaiki oraz fizyki kwantowej bardzo mocno zapisał się również Albert Einstein, który w swoich badaniach dowiódł, że światło jest zbiorem cząstek-fotonów emitujących określoną ilość energii (kwantów energii). Są one następnie przekazywane elektronom znajdującym się na płytce metalowej, które zostają wyrwane z jej powierzchni, co odpowiada zjawisku fotowoltaicznemu. Z biegiem lat ogniwa fotowoltaiczne zaczęły być wykorzystywane w wielu dziedzinach gospodarki: w kosmonautyce, w żeglarstwie, w wojsku, w kolejnictwie, ale prawdziwy przełom nastąpił dopiero w latach 90. ubiegłego stulecia. Wtedy to początek miały pierwsze dotacje udzielane na montaż instalacji fotowoltaicznych, najpierw w Niemczech i w Japonii, a potem już niemalże na całym świecie.

Jakie są zalety paneli fotowoltaicznych?

Montaż paneli fotowoltaicznych obfituje w wiele następujących korzyści:

  • oszczędność na rachunkach za energię elektryczną-produkcja energii cieplnej w Polsce opiera się głównie na elektrowniach węglowych. Zasoby węgla z roku na rok kurczą się coraz bardziej, co będzie sprzyjać rosnącym cenom prądu. Jednym z lepszych rozwiązań jest produkcja własnego źródła energii poprzez zastosowanie surowców odnawialnych, których zasoby nigdy się nie kurczą. Zaowocuje to dużą oszczędnością na rachunkach i większą zasobnością naszych portfeli.
  • uniezależnienie się od zewnętrznego dostawcy prądu-korzystając z energii elektrycznej operatorów w Polsce jesteśmy uzależnieni od warunków umowy, a i ona nie gwarantuje nam żadnego bezpieczeństwa. To my wszak, jako odbiorcy końcowi usług, ponosimy koszty wszelkich podwyżek i nie mamy na nie żadnego wpływu.
  • ochrona środowiska-energia elektryczna wytwarzana przy pomocy fotowoltaiki jest całkowicie „czysta” i bezinwazyjna. Nie dopuszcza do zmniejszania zasobów paliw kopalnych, nie zanieczyszcza wody, powietrza i gleby. Energia elektryczna wytwarzana jest przy wykorzystaniu promieniowania słonecznego i nie stwarza żadnego zagrożenia dla środowiska naturalnego.
  • duża wydajność-dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna jest bardzo wydajna, a wytwarzanie prądu trwa przez cały rok.
  • zwrot z inwestycji-duża wydajność i efektywność instalacji sprawia, że zwrot z inwestycji jest szybki i stabilny. Szacuje się, że powinien nastąpić w przeciągu 8-10 lat.
  • możliwość skorzystania z bezzwrotnych dotacji-obecnie można skorzystać z kilku form wsparcia w zakresie pozyskania funduszy na sfinansowanie zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych. Szansę taką daje nam program rządowy „Mój Prąd”. O udzielenie pożyczki można się natomiast starać w wielu instytucjach finansowych i bankach, które posiadają w swojej ofercie specjalne, dedykowane produkty finansowe. 
fotowoltaika

Panele fotowoltaiczne we Wrocławiu-firma INNEX przygotowała dla Ciebie konkurencyjną ofertę

Jeżeli szukasz firmy, w której ręce chciałbyś powierzyć projekt, przygotowanie i montaż paneli fotowoltaicznych we Wrocławiu, wychodzimy Tobie naprzeciw z naszą ofertą. Firma Innex, posiadająca ponad 20-letnie doświadczenie w branży, służy Tobie pomocą począwszy od doradztwa i wykonania projektu instalacji po jej kompleksowy montaż. Oferujemy konkurencyjne i atrakcyjne ceny, zapewniając jednocześnie usługi świadczone przez doświadczonych fachowców oraz zgodne z obowiązującymi normami w branży. Do naszych obowiązków podchodzimy z dużą pasją i zaangażowaniem. Dokładamy wszelkich starań, aby proponowane przez nas, spersonalizowane rozwiązania spełniały wymagania naszych klientów.