Nov 2, 2017

Dział: Porady

Jak działa plantacja truskawek?

Jak działa plantacja truskawek?

Wiele osób dysponujących większym terenem pod uprawę decyduje się na rozpoczęcie plantacji truskawek. Jest to bardzo dobry pomysł na rozpoczęcie własnego biznesu i zarabianie pieniędzy. Rozpoczęcie plantacji wiąże się z ogromną wiedzą i możliwością dysponowania odpowiednim kapitałem.

W pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednią glebę wolną od chwastów trwałych. Jeśli sadzonki zostaną posadzone na nieodpowiednio przygotowanej glebie uzyskanie oczekiwanych planów może okazać się całkowicie niemożliwe. Idealna pod uprawę truskawek gleba powinna być lekka, przewiewna oraz powinna posiadać niezbyt głęboką wodą gruntową. Warto przed rozpoczęciem decyzji o rozsadzeniu sadzonek zbadać pH gleby. Najlepiej jeśli ziemia będzie miała pH w granicach od 5.5 do 6.5, czyli niezbyt zasadową, ani niezbyt kwaśną. Najlepiej jeśli stanowisko będzie dobrze nasłonecznione. Musimy sadzonką dostarczyć dobrego nawodnienia dlatego niekiedy konieczne będzie wywiercenie studni głębinowej dzięki której z łatwością będziemy mogli dostarczyć naszym roślinom odpowiedniej ilości wody. Warto przemyśleć także jakie rośliny rosły przed otwarciem plantacji na danym obszarze. Truskawki nie powinny być sadzone na ziemi po ziemniakach, pomidorach, malinach, kapuście czy ogórkach. Natomiast najlepszymi przedplonami są rośliny zbożowe, motylkowe czy mieszanki żyta.

Plantacja truskawek – jak zacząć?

Otwarcie plantacji wiąże się z zakupem masowej ilości sadzonek. Należy dokładnie przemyśleć jaki rodzaj sadzonek i odmianę truskawek chcemy hodować. Najlepiej zaopatrywać się w sprawdzonych gospodarstwach szkółkarskich, która w swojej ofercie posiada wyłącznie te owoce, które posiadają Świadectwo Kwalifikacji oraz są przystosowane do rozwoju w polskich warunkach klimatycznych. Będziemy mieć wówczas pewność, że rośliny, które zakupujemy są kwalifikowane i posiadają gwarancję czystości odmianowej i zdrowotnej. Kupowanie niesprawdzonych sadzonek wiąże się ze sporym ryzykiem i możliwością strat.

Rozpoczęcie plantacji powinno być odpowiednio dobrane pod względem pory roku i miesiąca. Różne odmiany i sadzonki wymagają odmiennej opieki. Sadzonki wsadzane są w ziemie zazwyczaj w rozstawie 25 cm na 50 cm. Na obszar 10 metrów kwadratowych potrzebne jest około 100 sztuk roślin. Sadzonki muszą być wsadzane dość ostrożnie tak aby nie pozagniatać, ani nie uszkodzić korzeni. Najlepiej wybrać rośliny odporne, przez co nie będziemy musieli martwić się o problemy z plonami.

W przypadku większych plantacji bardzo często stosowane są zagony, które zapobiegają chorobom korzeniowym. Ponadto korzenie są mniej narażone na szkodliwe patogeny, a czarna folia wpływa na szybsze dojrzewanie owoców, zapobiega się ich zapiaszczaniu. Do sadzenia truskawek należy unikać wilgotnych gleb, które są ciężkie i zimne.

cena sadzonek truskawek

Jak wygląda praca plantatora?

Plantacja truskawek wymaga nakładów sporej ilości pracy. Rozłogi, które regularnie wyrastają muszą być systematycznie usuwane. Uniknięcie tej czynności sprawi, że rośliny będą znacznie bardziej osłabione, a sam plon w przyszłości będzie mniejszy.

Do plantacji można zastosować gotowe nawozy specjalnie dostosowane do sadzonek truskawek. Należy pamiętać, że do gleb lekkich powinno stosować się dawkę wyższą, a na glebach cięższych mniejszą. Nawozy mineralne stosuje się przed posadzeniem roślin. Nawozów mineralnych nie nakłada się bezpośrednio pod korzeń rośliny. Sadzonki truskawek bardzo dobrze reagują na obornik. Należy jednak pamiętać, że nie powinno stosować go częściej niż co 4 lata.

Decyzja na rozpoczęcie plantacji truskawek powinno być jak najdokładniej przemyślane. Mimo, że początkowa ilość kosztów może znacząco zniechęcić potencjalnych zainteresowanych, warto wiedzieć, że wydane pieniądze szybko zwrócą się. Zanim rozpoczniemy sadzenie roślin, koniecznie należy doinformować się w kwestiach związanych z wybraną przez nas odmianą i rodzajem truskawek, tak by móc zapewnić im jak najlepsze warunki do rozwoju.