Nov 25, 2015

Dział: Uroda

Jak często farbować włosy i jak robić to będąc w ciąży?

Jak często farbować włosy i jak robić to będąc w ciąży?

Częstotliwość koloryzacji włosów

Farbowanie włosów to zabieg, który ma na celu uzyskanie wymarzonego koloru fryzury i nadać jej odpowiedniego połysku. Jednak nie można przesadzać z koloryzacją uczesania, gdyż ma ona na szkodliwy wpływ na nasze włosy, które pod jej wpływem mogą stać łamliwe i bardzo cienkie.Oczywiście, trzeba zrozumieć kobiety, które poddają się ciągłemu ich farbowaniu, bo chyba nie ma nic gorszego jak paradowanie po ulicy z kilku centymetrowymi odrostami. W związku z tym pojawia się pytanie: Jak często dokonywać koloryzacji włosów, by ich nie obciążać za bardzo?

Ogólnie, panuje opinia, że najodpowiedniejszy okres pomiędzy kolejnymi zabiegami zmiany koloru włosów to 3 miesiące. Ale tak naprawdę to każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, bo wszystko zależy od właściwości naszych włosów, specyfiku, którego używamy do farbowania czy też stopnia ich koloryzacji.Z pewnością, najbardziej trwała jest farba do włosów, ale też i najbardziej je niszczy. Dlatego warto postawić na sprawdzone marki, które gwarantują dobrą jakość, a nie oszczędzać na zdrowiu naszych włosów, testując na nich jakieś tanie, niewiadomego pochodzenia specyfiki. Poza tym, najlepiej jest farbować tylko odrosty, nie ma sensu nakładać na całą głowę preparatu, jeśli kolor naszej fryzury jest żywy, ponieważ jest to niepotrzebne nadwyrężanie włosów. Zabieg najlepiej stosować około 2-3 miesięcy, by nie straszyć naokoło zbyt dużymi odrostami.

Natomiast, w przypadku stosowania szamponu koloryzującego, farbowanie włosów można powtarzać częściej, nawet co około 1,5 miesiąca, gdyż ten specyfik jest mniej szkodliwy, ale i mniej trwały. Włosy po pewnym czasie robią się matowe, a ich kolor traci blask, więc trzeba je odświeżyć, dokonując koloryzacji. Można także skorzystać z pianki koloryzującej, której nie trzeba tak często stosować, a poza tym zapewnia trwałą barwę przez dłuższy czas i jest łatwa w stosowaniu. Jeśli obawiamy się tego, że nasze włosy po farbowaniu będą suche,  kruszyć się i wypadać, to na początku warto się zdecydować tylko na kolorowe pasemka czy też balejaż, które mniej je nadwyrężają i zwykle ponawia się zabieg po 3 miesiącach.

Trzeba podkreślić to, że najbezpieczniej dla naszych włosów jest stosowanie farbowania w salonie fryzjerskim pod okiem fachowców, którzy dobiorą właściwy odcień i specyfik dla naszych włosów, więc ryzyko ich nadwyrężenia jest mniejsze. Ale, gdy decydujemy się na koloryzację w domu, koniecznie musi zapoznać się z ulotkami, a najlepiej poprosić kogoś o specjalistyczną poradę, zanim zaczniemy eksperymentować z włosami na własną rękę. Bezwzględnie trzeba pamiętać o tym, że włosy po koloryzacji wymagają szczególnej pielęgnacji. W tym celu najlepiej używać dobrego szamponu i odżywki, a także nie przesadzać z lakierem do włosów. Zbyt częste stosowanie lokówki, suszarki czy prostownicy nie jest wskazane.

Ciąża to stan, w którym kobiety wyglądają pięknie, często się uśmiechają i nie mogą się doczekać momentu, w którym na świat przyjdzie ich maleństwo. Poza tym, zdają sobie sprawę z tego, że są niejednokrotnie w centrum uwagi, gdyż przyciągają wzrok, np. przechodniów, dlatego też o każdej porze chcą prezentować nienagannie. A, wiadomo, że o właściwym wizerunku przyszłej mamy decyduje nie tylko jej śliczna kreacja podkreślająca zaokrąglony brzuszek, ale i fryzura, a szczególnie jej fason i kolor. W związku z tym, że większość pań z powodu wielokrotnego już farbowania włosów, zapomniała o tym, jaką ma naturalną ich barwę, często zadaje sobie pytanie: Czy koloryzacja fryzury jest bezpieczna dla mojego dziecka?

Jak zafarbować włosy

Nie można jednoznacznie odpowiedź na to pytanie, gdyż nawet znani specjaliści nie mogą dojść do porozumienia w sprawie szkodliwości farbowania na prawidłowy rozwój płódu. Jedno jest pewne, amoniak zawarty w licznych specyfikach przeznaczonych do upiększania fryzury jest groźny. Z pewnością, nie należy go wdychać, więc paniom, które zdecydowały się jednak na zmianę koloru włosów, raczej zaleca się koloryzację w mieszkaniu niż w salonie fryzjerskim, w którym musiałyby wdychać liczne preparaty. Poza tym, nie muszą one wtedy czekać w długich kolejkach, co mogłoby być męczące dla nich i dziecka. Oczywiście, najlepiej unikać tego zabiegu mającego na celu poprawę naszego wyglądu w pierwszym trymestrze ciąży. Z tej owej przyczyny, że ma on niesamowite znaczenie dla prawidłowego rozwoju maluszka, więc nie warto ryzykować z jego zdrowiem, chociaż nie ma naukowych dowodów na to, że farbowanie mu zagraża.

Poza tym, nie należy przesadzać z wielokrotnym koloryzowaniem uczesania, a najlepiej by było, gdyby kobiety w stanie błogosławionym wybierały farby bezamoniakowe. Paniom, które nie mogą znieść dużych odrostów, warto też zaproponować kolorowe pasemka czy balejaż, które są bardziej bezpieczne, gdyż skóra ma mniejszy kontakt ze specyfikiem koloryzującym. Pewnego rodzaju alternatywą dla przyszłych mam jest zafarbowanie włosów na barwę, która jest najbardziej zbliżona do naturalnej. Możemy wtedy zrezygnować śmiało później z tego zabiegu, a i nie czujemy dyskomfortu z powodu odrastających włosów. Natomiast, kobiety, które chcą ufarbować włosy, ale obawiają złych skutków koloryzacji, zawsze mogą udać się do ginekologa i zapytać, czy nie ma przeciwwskazań do wykonania tego zabiegu, gdyż każda przyszła mama przechodzi przez okres oczekiwania na maleństwo inaczej.