Jun 22, 2021

Dział: Usługi

Ile kosztuje podnośnik dla niepełnosprawnych?

Ile kosztuje podnośnik dla niepełnosprawnych?

Każdy, kto posiada członka rodziny z niepełnosprawnością bądź opiekuje się taką osobą, wie, jak trudnym jest to zadaniem.

Czasem ciało odmawia posłuszeństwa i bardzo trudno podnieść osobę, która ma niesprawne nogi. A nawet przy możliwościach fizycznych takie dźwiganie bardzo obciąża stawy i przede wszystkim kręgosłup. Rozwiązaniem tej sytuacji jest podnośnik dla niepełnosprawnych, który zdecydowanie ułatwia sprawowanie opieki.

Taki podnośnik sprawdzi się też podczas zajmowania się schorowanymi seniorami. Ale czym tak właściwie jest ten podnośnik?

Krótka charakterystyka podnośnika dla niepełnosprawnych

Podnośnik to urządzenie, dzięki któremu w komfortowy sposób (zarówno dla osoby niepełnosprawnej, jak i opiekuna) można podnieść „pacjenta” i przenieść go w dowolne miejsce. Każdy model wyposażony jest w kółka, dzięki którym w łatwy i szybki sposób można się przemieścić. Oczywiście kółka te można w każdej chwili zablokować, aby nie dopuścić do niechcianego wypadku. Istnieje też możliwość zamontowania podnośnika ściennego, przy którym wystarczy tylko ubrać niepełnosprawnego w odpowiednią kamizelkę i przypiąć ją do podnośnika. Wszystko działa przy użyciu wygodnego pilota.

Istnieje też możliwość zamontowania podnośnika ściennego, przy którym wystarczy tylko ubrać niepełnosprawnego w odpowiednią kamizelkę i przypiąć ją do podnośnika. Wszystko działa przy użyciu wygodnego pilota.

Podnośniki są łatwe w obsłudze, składa się je w prosty sposób i można je wszędzie przewozić. Przetransportowanie ich ze sklepu do domu i zamontowanie nie wymaga pomocy specjalistów ani dodatkowych kosztów. Nosidła w podnośniku dla niepełnosprawnych są wyprofilowane tak, aby zapewniać wygodę i całkowite bezpieczeństwo, nie ma możliwości, aby niepełnosprawny z nich wypadł. Większość podnośników zbudowana jest tak, aby zmieścić się w każdym pomieszczeniu i dać szansę na komfort wielu niepełnosprawnym i ich opiekunom.

Czasem problemem mogą być zbyt wąskie futryny lub za wysokie progi, ale przed zdecydowaniem się na konkretny model należy sprawdzić wymiary tych problematycznych miejsc i wybrać dopasowany do nich model lub zrobić mały remont w domu, który zapewni bezpieczeństwo z używania podnośnika.

Na rynku można spotkać m.in.: podnośniki manualne i elektryczne, a dodatkowo wyspecjalizowane do konkretnych potrzeb: transportowe, rehabilitacyjne i wannowe.

podnośnik dla niepełnosprawnych

Podnośnik elektryczny

To podnośnik, którym steruje się za pomocą pilota. Zapewnia największą wygodę i ulgę opiekunowi.  Można go trzymać cały czas pod prądem albo naładować i użytkować, póki działa akumulator.

Podnośnik manualny

Niektórych może dziwić, że w czasach, kiedy dostępne są podnośniki elektryczne, ktoś kupuje manualną wersję. Podnośnik manualny jest jednak lżejszy i preferują go osoby, które często się przemieszczają, bo łatwiej przetransportować go przy użyciu samochodu.

Podnośnik transportowy

Sprawdzi się świetnie do codziennego użytkowania, kiedy to seniora czy osobę niepełnosprawną trzeba przenosić z łóżka, wózka lub toalety kilka razy dziennie.

Podnośnik rehabilitacyjny

To podnośnik zapewniający użytkownikowi pełną wygodę. Świetnie sprawdzi się w małych pomieszczeniach. Służy do podnoszenia i transportowania osoby niepełnosprawnej.

Podnośnik wannowy

Kąpiel seniora lub osoby z niepełnosprawnością z tym podnośnikiem stanie się przyjemnością. Koniec z zamartwianiem się wyślizgnięciem podopiecznego w przypadku niedokładnego wytarcia ciała. Nosidła wykonane są ze specjalnego materiału, które bardzo szybko schną.

Jakich kosztów można się spodziewać?

Sprzęt medyczny wymaga zainwestowania dość dużej sumy pieniędzy, jednak zawsze można złożyć wniosek z prośbą o dofinansowanie do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i wtedy ta kwota ma szansę stać się bardziej przystępną. Cena podnośnika dla niepełnosprawnych zależy od rodzaju urządzenia, tego jakie ma funkcje i wymiary. Na stronach internetowych można spotkać podnośniki za trzy tysiące, ale też takie za sześć tysięcy. Podnośnik manualny będzie tańszy od podnośnika elektrycznego, ale to ten drugi będzie wygodniejszy w użytkowaniu.

Podnośnik kąpielowy będzie też raczej najdroższym modelem ze względu na swoje przeznaczenie. W większości podnośników dla niepełnosprawnych, dostępna jest tylko jedna podwieszka, która czasem okazuje się niewystarczającą. Zakup dodatkowych podwieszek również niesie za sobą większe koszty. Na cenę wpływa też jakość materiału z jakiego zostało wykonane nosidło.

Czasem nosidła występują w wersji uniwersalnej, ale można też wybrać droższą wersję – z zagłówkiem. Na cenę wpływa też możliwość udźwigu podnośnika, najczęściej spotyka się takie do 150 kg.