Mar 16, 2023

Dział: Porady

Gry edukacyjne dla 5 latków – sprawdź jak wpływają na ich rozwój!

Gry edukacyjne dla 5 latków – sprawdź jak wpływają na ich rozwój!

Nauka jest ważna również dla najmłodszych dzieci. Dzięki grom edukacyjnym dziecko uczy się poprzez zabawę, a także rozwija w aspekcie poznawczym, emocjonalnym, społecznym i fizycznym. Rynek oferuje wiele różnorodnych gier edukacyjnych, które można wykorzystać zarówno w palcówce edukacyjnej, jak i w domu. Obejmują one różne dziedziny nauki i zagadnienia.

Jaką rolę pełnią gry edukacyjne?

Gry edukacyjne poprzez zabawę uczą dzieci otaczającego świata, nakłaniają do samodzielnego i logicznego myślenia, a także rozwijają wyobraźnię. Dzięki nim maluchy mają możliwość relaksu, nawiązywania przyjaźni, zdrowej rywalizacji a także koordynacji ruchowej, spostrzegawczości, przestrzegania reguł. To doskonały sposób na przygotowanie dziecka do zajęć szkolnych lub utrwalenie wiedzy poprzez zabawę. Zakup kilku gier o różnej tematyce pomoże w poznaniu predyspozycji malucha i pozwoli dobierać kolejne w ten sposób, aby rozwijać naturalne zdolności dziecka. Należy pamiętać, że gry sprzyjają rozwojowi kompetencji społecznych, co ma ogromne znaczenie w przypadku nieśmiałych i wycofanych  dzieci. Angażując się w grę wraz z rówieśnikami przełamuje swoje bariery i ograniczenia. Warto świadomie je wybierać, gdyż każda z nich  ma przynosić nie tylko radość i zadowolenie, malucha, ale również być zabawą, która posiada walor edukacyjny. 

Jakie potrzeby rozwojowe mają 5 – latki?

Dziecko w wieku pięciu lat ma dużo energii, dlatego jest ruchliwe i nie potrafi zbyt długo usiedzieć w jednym miejscu. Ma potrzebę aktywności fizycznej i zabawy, dlatego jest to najlepszy moment do nakłaniania malucha do jazdy na rowerze, hulajnodze, nauki pływania, bądź uprawiania konkretnej dyscypliny sportu. Należy jednak pamiętać o zapewnieniu dziecku bezpieczeństwa podczas zabaw ruchowych, dzięki ochraniaczom i kaskowi. Pięciolatek buduje już bardziej skomplikowane zdania. Ma potrzebę nieustannego poznawania świata i uczenia się nowych umiejętności. Zadaje kłopotliwe pytania. Niektóre maluchy wykazują zainteresowanie nauką czytania i pisania. Pięciolatek doskonale radzi sobie z rysowaniem, wycinaniem, lepieniem z plasteliny, co pozwala mu na tworzenie kreatywnych prac coraz bardziej bogatych w szczegóły. Interesuje się otaczającym światem, dlatego zadaje rodzicom tysiące coraz trudniejszych pytań, na które muszą oni odpowiadać w jak najprostszy sposób, satysfakcjonujący malucha. Pięciolatek jest skupiony na sobie, bywa zazdrosny o młodsze rodzeństwo, dlatego rodzice powinni uczyć go dzielenia się z innymi, tolerancji i umiejętności współpracy, dzięki na przykład grom edukacyjnym i wspólnej zabawie. Maluchy w tym wieku często nie radzą sobie z emocjami, stąd mogą pojawić się negatywne zachowania w postaci wybuchów płaczu, wrzasków, histerii, co powinno spotkać się ze spokojną i stanowczą reakcją rodziców. Opanowanie i tłumaczenie dziecku jest w takim momentach najlepszym rozwiązaniem. Pięciolatkowie chętnie uczą się poprzez zabawę, dlatego zakup gier edukacyjnych jest najlepszym wyborem. 

Jak gry edukacyjne mogą wesprzeć rozwój pięciolatków?

Gry edukacyjne powinny być dostosowane do wieku i poziomu rozwojowego dziecka. Rynek oferuje tego rodzaju pomoce dostosowane dla maluchów w określonych przedziałach wiekowych. Warto je kupić już małym dzieciom, w momencie kiedy będą w stanie zrozumieć ich zasady. Nie można zaoferować dziecku gry edukacyjnej rozwijającej umiejętności matematyczne lub czytania w momencie, kiedy nie potrafi ono dobrze mówić. Może to skutecznie zniechęcić malucha do zabawy z wykorzystaniem tego rodzaju pomocy dydaktycznych. Idealnym wyborem dla pięciolatka będą na przykład puzzle, klocki konstrukcyjne lub gry planszowe. 

gra

Jakie gry edukacyjne wybrać dla 5 – latków?

Najlepsze gry edukacyjne dla pięciolatków to przede wszystkim: 

  • Gra edukacyjna memory „Dinozaury”, która rozwija pamięć, uczy koncentracji, ale także zbliża użytkowników i uprzyjemnia wolne chwile. Przenosi ona jej uczestników do najbardziej niezwykłych miejsc pełnych dinozaurów i prehistorycznych stworów. To świetny sposób na wspólne odkrywanie świata oraz bardzo dobry materiał do ćwiczeń rozwojowych. Pudełko zawiera 80 sztuk twardych tafelków, na których znajduje się 40 par zdjęć. 
  • Planszowe gry logopedyczne „Zamek Strachów” oraz „Pszczółki Śpioszki” wpływają na rozwój mowy dziecka w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. Pomagają one w poprawie wymowy głosek, poszerzania słownika oraz rozwoju słuchu. „Zamek Strachów” wspomaga terapię głoski r w grupach spółgłoskowych tr, dr, kr, gr, pr, br, śr, a „Pszczółki Śpioszki” natomiast terapię głosek ś/si, ź/zi, ć/ci, dź/dzi.
  • Gra edukacyjna „Grzybobranie” jest doskonałym treningiem wielu umiejętności. Rozwija ona koordynację oko – ręka, uczy koncentracji i skupienia, oczekiwania na swoją kolej, a także rozwija słownik czynny i bierny, a także uczy myślenia przyczynowo – skutkowego, tak istotnego podczas konstruowania zdań.