Dec 29, 2018

Dział: Usługi

Fotografowanie noworodka – główne zasady

Fotografowanie noworodka – główne zasady

Fotografowanie noworodka nie jest tak proste, jak może się wydawać. Maleństwo reaguje na każdy najmniejszy szmer, poruszenie czy dotyk. W zaśnięciu może mu przeszkadzać zbyt zimne lub zbyt ciepłe pomieszczenie oraz panujące wokół zamieszanie. 

Zanim przystąpimy do sesji warto zapoznać się z podstawowymi zasadami, które powinny panować w domu. Niektóre z nich znacznie wpłyną na komfort dziecka podczas pracy fotografa oraz sprawią, że cały proces będzie sprawny, udany i oczywiście bezpieczny dla maluszka. Jakie są główne zasady fotografowania noworodka?

Pomieszczenie musi być ciepłe

Dzieci podczas sesji fotograficznej najczęściej są fotografowane bez ubrań. Warto więc przed przyjazdem fotografa nagrzać pomieszczenie do odpowiedniej temperatury tak, aby maluszek nie marzł i nie budził się co chwilę. Ciepły pokój pozwoli również na szybkie uśpienie niemowlaka. Pamiętając o tej zasadzie będziesz mieć również pewność, że dziecko się nie przeziębi i będzie mu komfortowo podczas leżenia bez ubranka.

Przerwy na karmienie – nie można o nich zapomnieć

Każdy profesjonalny fotograf pamięta, że małe dzieci, szczególnie noworodki, muszą być często karmione. Podczas wielogodzinnej sesji, przerwy na karmienie to podstawa i nie można zapomnieć. Należy również pamiętać, że sam proces karmienia nie należy do najkrótszych, więc warto uzbroić się w cierpliwość i nie zerkać co chwilę na zegarek.

Najedzone maleństwo szybciej uśnie i łatwiej będzie je ustawić w odpowiedniej pozycji. Usilne skracanie procesu karmienia może znacznie zaburzyć cykl dnia dziecka, zatem zarówno fotograf, jak i rodzice powinni zadbać o robienie częstych przerw.

dziecko

Bezpieczeństwo dziecka to podstawa!

Wielu rodziców, zwłaszcza jeśli samodzielnie chcą wykonać sesję fotograficzną, zapomina o bezpieczeństwie swojego dziecka. Dlatego warto zatrudnić doświadczonego fotografa, który doskonale wie, jak obchodzić się z maluszkiem, aby nie zrobić mu krzywdy. Ustawianie dziecka w nienaturalnej pozycji może sprawić mu ból oraz uszkodzić delikatne części ciała.

Dobrze jest zatem znać podstawowe techniki, które pozwolą na ustawienie pozy dziecka w bezpieczny sposób, lub pozwolić mu ułożyć się samodzielnie. Nie można również zapomnieć zachowaniu zasad bezpieczeństwa podczas noszenia dziecka – nieuwaga może skończyć się upadkiem.

Podczas sesji zachowaj zdrowy rozsądek

Niekiedy podekscytowanie bierze udział nad odpowiedzialnością i rozsądkiem. Podobnie ma się sprawa z różnymi pomysłami, które mogą mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo dziecko. Warto zawsze dokładnie przemyśleć wizję pod kątem komfortu dziecka. Dziecko nie powinno pozować z główką wspartą na własnych rączkach, nie może zwisać głową w dół. Również owijanie go zbyt dużą ilością kocyków to kiepski pomysł.

dziecko

Pełna uwaga – bądź czujny

Podczas sesji nie ma miejsca na sprawdzanie telefonu czy rozmowę z obserwatorami. To niemowlę jest najważniejsze – nie tylko pod kątem wykonywania zdjęć, ale także jego bezpieczeństwa. Każda pozycja powinna odbywać się w towarzystwie rodzica lub dodatkowego asystenta po to, aby dziecku nic się nie stało. Asystent powinien zadbać również o to, aby dziecku zawsze było ciepło oraz nie było głodne.

Fotografowanie noworodka – niemowlę jest najważniejsze

Sesja fotograficzna noworodka to wyzwanie zarówno dla rodzica, jak i fotografa. Należy jednak pamiętać, że to maluszek jest podczas niej najważniejszy. Zadbanie o jego komfort oraz bezpieczeństwo to podstawa i w żadnym wypadku nie można o tym zapomnieć.

Fotograf Dorota Pawluk wykonuje sesje w bezpiecznej i komfortowej atmosferze.