Jan 18, 2023

Dział: Zdrowie

Endokrynolog a odchudzanie – jakie wskazówki daje specjalista?

Choroby tarczycy to schorzenia, których powodem najczęściej są zmiany związane z zaburzeniem wydzielania hormonów przez ten narząd. Jest to bardzo poważny problem dla wielu osób, ponieważ zaburzenie to wpływa często również na wygląd chorych. Niekiedy choroba tarczycy, a dokładniej niedoczynność tarczycy powoduje odkładanie się dodatkowych kilogramów. Jak poprawić wygląd swojej sylwetki i jakie sposoby są w tym przypadku najskuteczniejsze?

Jak się odchudzać przy chorobach tarczycy?

Osoby chorujące na niedoczynność tarczycy często borykają się z większą wagą. Za nadmierne odkładanie tkanki tłuszczowej odpowiada zwolniony metabolizm. Dzieje się tak, gdy ilość wydzielanych hormonów tarczycy jest zbyt mała, co w konsekwencji sprawia, że kalorie spalane są mniej efektywnie, niż u zdrowego człowieka. 

Odchudzanie przy chorobach tarczycy nie jest wcale takie proste. Co więcej, niezwykle istotne są tutaj konsekwentne działania, a zwłaszcza przestrzeganie diety. W jadłospisie należy zachować odpowiedni bilans, jeśli chodzi o spożycie białka i węglowodanów. W codziennym menu powinny znaleźć się m.in. produkty pełnoziarniste, chude mięso, jaja, produkty mleczne niskosłodzone, ryby, warzywa, warzywa strączkowe, owoce.

Oczywiście trzeba tutaj unikać produktów wysokokalorycznych, wysoko przetworzonych i używek. Poza samą dietą ważne jest także spożywanie dużych ilości wody minimum 1,5 litra dziennie. Dobrym krokiem jest też rezygnacja z napojów gazowanych i słodzonych.

Odchudzanie to długi proces, dlatego zrzucanie zbędnych kilogramów, warto wesprzeć również aktywnością fizyczną.

Jak ułatwić proces odchudzania przy chorobach tarczycy?

Zdrowe odżywianie to coś, co ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Osoby cierpiące na choroby tarczycy powinny, więc jeszcze bardziej o siebie zadbać. Pomimo tego, że odchudzanie nie zawsze jest szybkie i proste, istnieją skuteczne sposoby na usprawnienie tego procesu. 

Często do problemów z otyłością prowadzi niewłaściwe leczenie. Złe dobranie przez specjalistę leków lub zapominanie przez pacjenta o przyjęciu kolejnej dawki, może niekorzystnie wpłynąć na sylwetkę. Jeżeli więc chcemy zrzucić zbędne kilogramy, warto zwrócić uwagę, czy do nadwagi nie przyczyniła się nie tylko sama choroba, ale też złe leczenie. Prawidłowy proces terapeutyczny niedoczynności tarczycy tarczycy powoduje, że nadwaga nie jest tu żadnym zagrożeniem. Uregulowanie gospodarki hormonalnej to zielone światło dla osób chcących rozpocząć proces odchudzania.

Sprzymierzeńcem w walce z dodatkowymi kilogramami jest aktywność fizyczna. Regularne treningi pozwolą na spalenie większej ilości kalorii, dzięki czemu ciało szybciej wróci do dawnego wyglądu. 

Oczywiście świetnym rozwiązaniem jest także stosowanie leków na odchudzanie, jednak powinny być one przyjmowane wyłącznie po konsultacji z lekarzem z uwagi na równoległe stosowanie leków na chorobę tarczycy. Dobry endokrynolog z Jeleniej Góry z pewnością dobierze prawidłowe leczenie, które hamuje zarówno postępowanie choroby tarczycy, jak i pomoże wrócić do normalnego funkcjonowania, a zwłaszcza lepszego samopoczucia.

Jakie wskazówki można uzyskać od endokrynologa?

Endokrynolog to lekarz zajmujący się leczeniem chorób tarczycy. Ogromna wiedza i doświadczenie to bardzo ważna kwestia w przypadku skutecznego leczenia. Warto dodać, że endokrynolog może również dać pewne wskazówki pacjentom, którzy w wyniku choroby przytyli i chcą wrócić do dawnej sylwetki.

Specjalista, który odpowiada za leczenie chorób tarczycy dopasowuje nie tylko samo leczenie, lecz także udziela ważnych rad, które pomagają schudnąć. Istotną wskazówką, jaką można uzyskać od endokrynologa, są konkretne zalecenia, co do stosowania przyjmowanych leków oraz ich dawek.

Ponadto endokrynolog może zalecić też uzupełnienie niedoborów witamin i składników mineralnych. Wbrew pozorom niski poziom niektórych składników może utrudnić proces odchudzania. Istotną wskazówką dla pacjenta powinna być przestroga przed restrykcyjnymi dietami, które pomimo tego, że szybko zmniejszą ilość kilogramów, to po krótkim czasie dadzą zupełnie odwrotny efekt.

Jeżeli pomimo prawidłowo przyjmowanych leków, odpowiedniej diety i regularnej aktywności fizycznej kilogramy będą wciąż rosły, należy udać się na ponowną wizytę do endokrynologa. Za taki stan może odpowiadać wiele czynników, niekoniecznie leżących po stronie źle dobranych leków. W tej sytuacji konieczna może być zmiana przyjmowanych leków, ale też zmiana diety lub zwiększenie aktywności fizycznej.