Jun 13, 2018

Dział: Porady

Dobierz bluzkę do sylwetki

Dobierz bluzkę do sylwetki

Moda to niezwykłe zjawisko, które dla niektórych kobiet stanowi najlepszego sprzymierzeńca, a dla innych największego wroga. Umiejętność ubrania się nie tylko zgodnie z panującymi trendami, ale i możliwościami i atutami własnej figury to nie lada wyzwanie, którego wiele kobiet zwyczajnie nie rozumie. Źle dobrana bluzka potrafi zniszczyć całą stylizację i zaprzepaścić okazję na wykorzystanie zalet kobiecej figury – a przecież każda kobieta jakieś posiada! Czy wiesz jak dobrze dopasować bluzkę do swojej figury i uniknąć modowej wpadki?

Znaj swoje atuty

Modowi eksperci lubią wykorzystywać określone szablony do interpretowania kobiecych sylwetek. Określenie „klepsydra” będzie odnosiło się do kobiety z wyraźnie zaznaczoną talią i górą sylwetki proporcjonalną do dołu. Nie każda kobieta jest jednak klepsydrą, a większe piersi, szersze ramiona, obfite biodra czy brak wcięcia w talii mogą przyprawiać o wiele kompleksów. Zamiast się nimi martwić, przekuj je w swoje atuty!

Jak ukryć mankamenty sylwetki?

Istnieje wiele modowych rozwiązań, dzięki którym z łatwością wyrównasz proporcje swojego ciała i w końcu poczujesz się dobrze w każdej bluzce, którą wyjmiesz ze swojej szafy. Aby to jednak było możliwe, konieczne będzie poznanie kilku modowych zasad modelowania figury. Zacznijmy więc od problemu zbyt szerokich ramion, które u kobiety nie wyglądają zbyt korzystnie. Aby je ukryć, zapomnij o reglanowych rękawach i koszulkach „bez ramion”. Postaw na nieco dłuższe rękawy i dekolt w serek!

Zbyt wystający brzuch? To też dla mody żaden problem. Odstawiamy oczywiście wszystkie zbyt obcisłe bluzki – w rzeźbieniu sylwetki pomogą nam graficzne wzory ułożone pionowo, falbany i draperie wypuszczone z wiązania w talii, a także wszelkie pionowe pasy. Pamiętaj, że uwagę od brzucha odwrócisz uwydatniając talię, piersi i ramiona. Przewiązywane tuniki i koszule z dekoltem w serek i ściętym rękawkiem będą idealne!

Podkreślenie biustu to też nie lada wyzwanie – tu problem znajdują zarówno kobiety ze zbyt małym, jak i zbyt dużym biustem. Jak zaradzić dysproporcjom i optycznie powiększyć lub pomniejszyć biust?  Zacznijmy od biustu zbyt małego, który często idzie w parze z większymi biodrami lub całkowicie prostą sylwetką. Aby go wyeksponować, postaw na ubrania wzorzyste (na przykład popularne teraz kwiaty) i aplikacje umieszczone w górnej części bluzki. Zaszalej z wstawkami, falbanami, kieszeniami, marszczeniami i żabotami – tobie wolno tu prawie wszystko! Odwrotną strategię muszą przybrać panie, które natura obdarzyła biustem w znacznie większym rozmiarze.

Tu ogromne wzory będą jeszcze bardziej przyciągały do niego uwagę, przykładając się do niekorzystnych dysproporcji. Wyjątkiem będą jednak wzory geometryczne – pionowe pasy po raz kolejny zrobią twojej figurze naprawdę dużą przysługę. Dobry pomysł na optyczne wyszczuplenie okolicy dekoltu? Wycięcie w kształcie litery V (lub tak zwany serek), które pięknie wyeksponuje biust a jednocześnie, dzięki pionowemu wydłużeniu, optycznie go wyszczupli. Doskonale sprawdzą się też bluzki luźniejsze, w żadnym wypadku nie obcisłe. Aby wyrównać proporcje pomiędzy biustem a dolnymi partiami ciała, możesz z powodzeniem postawić na zwiewne tuniki, które odbierając objętości od biustu dodadzą jej w okolice bioder, imitując piękne kobiece krągłości.

Na koniec przyjrzyjmy się jeszcze wspomnianemu ideałowi – klepsydrze. Tu dolne i górne partie ciała są dość proporcjonalne, choć oczywiście mogą być jednocześnie zbyt małe lub zbyt duże jak na twój gust. Ubierając się rób wszystko, by nie zaburzać proporcji i unikaj ubrań, które ukryją zanadto twoją sylwetkę. W końcu to właśnie tobie zazdroszczą wszystkie kobiety!

Artykuł powstał przy współpracy z lema24.pl