Apr 19, 2016

Dział: Zdrowie

Detoks Alkoholowy – Leczenie AZA

Detoks Alkoholowy – Leczenie AZA

AZA to Abstynencja Zaburzeń Alkoholowych, która bardzo często występuje u osób, które mają duży problem z alkoholem. Alkoholizm to choroba całego świata. Może dopaść każdego niezależnie od wieku, płci czy statusu społecznego. To nie prawda, że tylko biedne osoby są dotknięte tym problemem. Alkohol to pułapka i spożywanie go nawet w małych ilościach może sprawić, że nawet nie zauważysz kiedy będzie twoim najgorszym koszmarem.

Alkoholizm leczy się na wiele sposobów, a jednym z nich jest detoks alkoholowy. Musi się on odbywać w odpowiednich warunkach. Bez tego nie przyniesie oczekiwanych skutków. Pomieszczenie do detoksu powinno być odpowiednio przygotowane, wyciszone i wentylowane, temperatura powinna być stabilna i zapobiegać przegrzaniu się jak i wychłodzeniu osoby chorej, odpowiednie oświetlenie także jest ważne, na przykład nocą umożliwi nam obserwacje pacjenta a na niego również wniesie dobroczynny wpływ, ponieważ ograniczy jego stany lękowe.

Kiedy AZA ma silny przebieg musimy zapewnić pacjentowi bezpieczeństwo między innymi w postaci sprzętu, który będzie monitorował funkcje życiowe organizmu. Możemy także zainwestować w pasy unieruchamiające, aby osoba chora w razie ataku padaczki nie zrobiła sobie krzywdy.

Sprawdź na detoks.bydgoszcz.pl

Jaki cel ma detoks alkoholowy?

Przede wszystkim wyrównanie gospodarki wodno elektrolitowej. Pacjent musi być stale nawadniany, jego jony muszą zostać uzupełnione, wszelkie braki witamin uzupełnione. Kiedy stan jest bardzo zły, musimy mieć pacjenta pod aparaturą, która mierzy parametry życiowe.

W Polsce podaje się pacjentom płyny dożylnie. Są to PWE i Glukoza. Według badań zmniejszają one śmiertelność wśród osób, które w ciężkim stanie trafiają do szpitala. Preparaty uzupełniające jon, potas i magnez to KCI, MGSO4 i KIG ( Potas + Insulina + Glukoza). Na początku detoksykacji należy nie nawadniać pacjentów drogą doustną bez potrzeby. Istnieje możliwość zwrócenia wszelkich przyjętych płynów.

Dodatkowo podawanymi substancjami są Witamina B1 – Tiamina przez okres około 3 dni, drogą domięśniową. Organizm ma słabe wchłanianie drogą ustną, tak więc jest to najlepsza droga. Witaminę B1 należy podać przed glukozą. Podaje się także Witaminę B2, B6, PP i B1. Następuje pobudzenie układu noradrenergicznego dlatego ważne są beta- blokery w postaci, na przykład propanololu lub klonidyny. Ta druga jest stosowana dużo mniej.

Do leczenia AZA stosuje się benzodiazepiny: Diazepam, Lorazepam, Oxazepam i bardzo rzadko Klorazepat. Stosuje się je na trzy sposoby: dawkami podzielonymi, dostosowane wyłącznie do objawów pacjenta – podejście indywidualne lub metodą szybkiego nasycania.

Skuteczne odtrucia alkoholowe

Leczenie AZA i detoksykacja organizmu pacjenta powinna być prowadzona przez bardzo doświadczonych terapeutów i klinicystów. Odtrucia domowe w przypadkach gdy stan uzależnionego od alkoholu jest naprawdę zły nie powinny mieć miejsca. Bardzo często osoby niedoświadczone podają upojonemu alkoholem leki, o których działaniu nie mają pojęcia, a wtedy może dojść do depresji ośrodka oddechowego.

Pacjent z AZA o dużym nasileniu musi przebywać na SORZE, całkowicie wytrzeźwieć i dopiero wtedy zostać poddany leczeniu farmakologicznemu.

Odtrucia alkoholowe w Rzeszowie: detoks.rzeszow.pl