Nov 24, 2015

Dział: Motoryzacja

Czym zajmuje się skup samochodów?

Czym zajmuje się skup samochodów?

Każdy samochód ma swój czas. W zależności do stopnia eksploatacji czas jego poruszani się po drogach może wynosić od kilku lat do aż kilkudziesięciu, jednak najczęściej samochody wykorzystywane są około 20. Starsze pojazdy coraz rzadziej pojawiają się na drogach, dzięki czemu średni wiek pojazdów wzrasta. Polacy chętniej kupują auta w salonach samochodowych, natomiast widoczne jest to przede wszystkim w dużych miastach, tam możemy zaobserwować większą liczbę modeli nowych, czasami egzotycznych. Stare samochody są z kolei powoli wycofywane z dróg, ich właściciele chętniej decydują się na złomowanie.

Złomowanie samochodu czyli kasacja

Złomowanie jest najczęstszą czynnością wykonywaną przez skup samochodów. Pracownicy skupu umawiają się na odkup samochodu od właściciela i po spisaniu wszystkich dokumentów, w tym tego najważniejszego – o wykonanej kasacji, co pozwala na skreślenie pojazdu z listy samochodów dopuszczonych do ruchu oraz opłacanych w Urzędzie Komunikacji. Najczęściej po samochody, które nie nadają się już do dalszej drogi – np. z powodu swojego wieku, zniszczonych części lub w stanie powypadkowym przyjeżdża laweta. Skup samochodów może dotychczasowemu właścicielowi zaproponować stawkę adekwatną do modelu. Samochody powypadkowe ale nowsze to wyższa stawka, gdyż wciąż sprawne części często są droższe niż cały, starszy pojazd.

Skup aut

Do lipa tego roku kierowca, który chciał złomować pojazd musiał za to zapłacić, natomiast obecnie to kierowca dostaje pieniądze od firmy zajmującej się skupem. Najczęściej skup samochodów zarabia na recyklingu – sprawne części mogą zostać wykorzystane ponownie i znaleźć można je na szrocie, elementy metalowe mogą zostać przetopione i wykorzystać jako elementy porecyklingowe. Oleje, płyny oraz inne substancje, które nie mogą zostać wykorzystane w żaden sposób są po prostu utylizowane lub rzadziej – składowane.

Formalności dotyczące zezłomowania pojazdu

Każdy pojazd może zostać odkupiony przez skup samochodów o ile taką decyzję podejmie właściciel samochodów. W miastach częściej możemy zauważyć za wycieraczkami ulotki, na których widać oferty takich firm. Najczęściej pojawiają się na samochodach starszych – około 20 letnich. Jeśli decydujemy się na złomowanie pojazdu, musimy pamiętać o tym, że firma dokonująca kasacji wystawi nam zaświadczenie o tym, iż pojazd może zostać wykreślony z rejestru, tylko wtedy kiedy będzie mogli przedstawić:

  • numery identyfikacyjne pojazdu, które są czytelne i zgadzają się z tymi, które widoczne są dowodzie rejestracyjnym
  • jeżeli została wydana, niezbędna będzie karta pojazdu, potrzebny jest także sam dowód rejestracyjny oraz oczywiście dowód osobisty właściciela
  • istotne są również dokumenty osobiste osoby, która jest współwłaścicielem samochodu

Wpis powstał przy współpracy z firmą Wigmet: http://wigmet.pl.