Sep 14, 2018

Dział: Zdrowie

Czym zajmuje się implantologia stomatologiczna?

Czym zajmuje się implantologia stomatologiczna?

Każde dziecko i dorosły wiedzą, że powinniśmy dbać o nasze zęby, by móc się nimi cieszyć jak najdłużej bez konieczności ingerencji stomatologa. Jednak jeśli nie możemy liczyć na nasze własne uzębienie, możemy zwrócić się do implantologia, by naturalne zęby zastąpić implantami. Czym jednak dokładnie zajmuje się implantologia stomatologiczna i na czym polegają wykonywane w jej ramach zabiegi?

Implantologia stomatologiczna – co to tak naprawdę jest?

We współczesnych czasach medycyna rozwija się bardzo szybko i prężnie, co sprawia, że także braki w uzębieniu, niegdyś bardzo uciążliwe i psujące efekt estetyczny naszej twarzy, mogą być uzupełniane przez stomatologa. Właśnie w tym celu stosuje się implantologię stomatologiczną, uznawaną za jedną z najnowocześniejszych metod wypełnienia braków w naturalnym uzębieniu człowieka. Polega na tym, że uzębienie uzupełnia się, wykorzystując tzw. implanty stomatologiczne, czyli rodzaju protezy imitującej korzeń zęba wykonywanej najczęściej z tytanu. Na tym implancie – korzeniu lekarz odbudowuje koronę zęba, po pierwsze, eliminując braki w uzębieniu, a po drugie usprawniając proces rozdrabniania pokarmów zaburzony wskutek utraty jednego zęba bądź kilku.

Jak wygląda proces likwidacji ubytków w uzębieniu w ramach implantologii stomatologicznej?

Leczenie ubytków w uzębieniu z wykorzystaniem implantów obejmuje kilka wizyt. Jako pierwsza jest konsultacja, w czasie której lekaż stomatolog oceni stan uzębieniu i możliwości wstawienia implantów. Do tego potrzebne jest zdjęcie rentgenowskie, tzw. pantomograficzne, potocznie zwane panoramicznym, które obrazuje wszystkie struktury oraz tkanki żuchwy i szczęki. Jeśli na pierwszej wizycie lekarz na podstawie zdjęcia RTG oceni, że możliwe jest leczenie implanteami, to planuje cały proces razem z pacjentem.

Implantologia stomatologiczna – dla jakich pacjentów jest przeznaczona?

Z zastosowaniem implantologii stomatologicznej można wypełnić nie tylko pojedyncze ubytki w uzębieniu. Specjalistyczne kliniki zajmują się także skomplikowanymi przypadkami pacjentów z wrodzonym brakiem zawiązków zębowych czy będących po wypadkach, wskutek których utracili sporą część uzębienia. W ramach implantologii stomatologicznej można także odbudować kości czy tkanki, ponieważ są one niezbędne, by móc zastosować implanty. Jeśli u pacjenta brakuje wielu zębów, nie ma konieczności wszczepiania dużej liczby implantów, bowiem możliwe jest stworzenie tzw. mostów, czyli odbudowy na przykład 6 czy 7 zębów na 3 bądź 4 implantach. Implanty można stosować u osób, u których zakończył się tzw. wzrost kostny (18-19 lat). Górnej granicy wieku nie ma.

Pierwsza wizyta i co dalej?

Po pierwszej wizycie i zaplanowaniu leczenia stomatologicznego z pomocą implantu czeka nas jeszcze kilka etapów na drodze do pięknego uśmiechu. Na drugiej wizycie lekarz przy użyciu wiertła tworzy niewielkie otwory w kościach szczęki, w które wkręca tytanowy implant. Oczywiście cały zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu, dzięki czemu pacjent, niezależnie od stopnia strachu, nie odczuwa negatywnych skutków zabiegu, zwłaszcza bólowych. Po drugiej wizycie następuje proces gojenia się i przyjmowania wszczepu przez organizm, co trwa od 2 do nawet 6 miesięcy. Jeśli proces ten przebiegnie prawidłowo, następuje odbudowa protetyczna (potocznie znana jako „korona”) na wszczepionym implancie. Po tym czasie możemy cieszyć się z pięknego uśmiechu i wyleczonych kompleksów.

Implantologia stomatologiczna to niestety droga inwestycja

Niestety implantologia stomatologiczna, mimo że jest w stanie naprawić niejeden uśmiech, ma jedną wadę – jest leczeniem bardzo drogim, którego koszty wahają się, w zależności od stopnia braku uzębienia, od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Niemniej jednak kliniki oferują możliwość płatności w ratach, z którego na pewno warto skorzystać. Poprawa pewności siebie w związku z naprawą stanu jamy ustnej jest w końcu bezcenna.