Feb 21, 2023

Dział: Zdrowie

Czy wybielanie zębów w domu jest bezpieczne?

Czy wybielanie zębów w domu jest bezpieczne?

Wiele osób marzy o białych zębach. Jednak częste picie kawy, herbaty oraz alkoholu, prowadzi do pojawienia się na powierzchni płytki przebarwień. Samodzielne wybielanie zębów za pomocą dostępnych w drogeriach gotowych preparatów wydaje się świetnym rozwiązaniem tego problemu. W praktyce oznacza to jednak możliwość uszkodzenia szkliwa oraz nabawienia się nadwrażliwości zębów. Dlatego warto powierzyć wybielanie zębów specjalistom. 

Pomimo tego, że wybielanie zębów w domu jest łatwym i stosunkowo szybkim sposobem do osiągnięcia wymarzonego efektu, nie zawsze jest ono bezpieczne. Zwłaszcza jeśli płytka nazębna jest mocno przebarwiona, wybielanie gotowymi preparatami może być nieskuteczne bądź zbyt agresywne, co prowadzi do poważnych powikłań i niekiedy – długotrwałego leczenia stomatologicznego. Trudno zatem jednoznacznie stwierdzić czy wybielanie płytki nazębnej w domu jest całkowicie bezpieczne. 

Wybielanie zębów w domu – z jakich środków korzystać? 

Wiele osób marzy o białym uśmiechu, jednak ze względu na wiele czynników, taki efekt mogą osiągnąć tylko poprzez chemiczne wybielenie zębów. Z racji tego, że za kolor zębów odpowiedzialne są czynniki genetyczne, dieta oraz prowadzony tryb życia, niekiedy samodzielne osiągnięcie spektakularnego efektu białych zębów jest trudne. U znacznej części pacjentów, zęby nie są śnieżnobiałe, dlatego też przeprowadza się specjalne zabiegi estetyczne. 

Z wielu względów zalecane jest, aby wybielanie zębów przeprowadzać jedynie w gabinetach stomatologicznych. W drogeriach i sklepach dostępne są różne preparaty, których producenci obiecują efekty już po jednym zastosowaniu. W praktyce jednak w celu uzyskania śnieżnobiałego uśmiechu takimi środkami, konieczne jest wielokrotne powtórzenie zabiegu. Oznacza to narażanie szkliwa i płytki zębów na silne działanie środków chemicznych, które mogą uszkodzić ich strukturę, prowadząc do nadwrażliwości.  

Mimo tego, że środki do wybielania zębów są sprzedawane w sklepach, warto zastanowić się nad tym, zanim je kupimy i samodzielnie będziemy usuwać przebarwienia z płytki. Większość substancji znajdujących się w tego typu preparatach pochodzi z różnych źródeł, a ich stężenie nie zawsze jest odpowiednie dla każdej struktury zębów. Jeśli już pragniemy samodzielnie wybielić zęby w domu, bezpieczniej jest wykorzystać do tego naturalne pasty do zębów bez drobinek. 

Samodzielne wybielanie zębów – czy jest bezpieczne? 

Trudno mówić o bezpiecznym wybielaniu zębów w domu, jeśli wiele czynników ma wpływ na ich kolor. Nadużywanie kawy, picie czerwonego wina lub palenie papierosów odbarwia płytkę nazębną. Usunięcie przebarwień gotowymi preparatami jest praktycznie niemożliwe. 

Zęby, które nie są naturalnie białe, potrzebują specjalistycznych środków, które dostępne są jedynie w gabinetach stomatologicznych. Dlatego też zanim samodzielnie wybielimy zęby, warto zastanowić się nad konsekwencjami i możliwymi powikłaniami. 

Profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym

W gabinecie stomatologicznym wybielanie zębów jest bezpieczne, a osiągnięte efekty są o wiele bardziej widoczne. Wynika to z faktu, iż specjalista ocenia stan zębów, a następnie dobiera odpowiednia metodę i środki wybielające, dzięki czemu nawet mocno przebarwiona płytka jest rozjaśniona. W wielu przypadkach nie jest konieczne stosowanie preparatów wybielających, a jedynie usunięcie nadmiaru kamienia oraz piaskowanie zębów. Dlatego też warto przed samodzielną próbą przywrócenia bieli zębom, wybrać się na wizytę do specjalisty. 

dentysta

W gabinecie stomatologicznym, dentysta może zaproponować kilka metod wybielania. Do skutecznych sposobów wybielania zębów w gabinecie zalicza się: 

  • metodę nakładkową – na płytkę pacjenta nakładany jest specjalny żel, który następnie trzymany jest za pomocą specjalnych nakładek, 
  • metodę laserową – seria zabiegów laserem jest w stanie rozjaśnić zęby pacjenta do nawet 5 tonów w bezpieczny dla szkliwa sposób. Jednocześnie laserowe wybielanie jest najskuteczniejszym sposobem na uzyskanie białych zębów w stosunkowo krótkim czasie. 

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym wiąże się także z koniecznością stosowania się do zaleceń lekarza. Oznacza to dostosowanie swojej diety, zwłaszcza w pierwszych tygodniach po  zabiegu, i unikanie wszelkiego rodzajów potraw oraz napojów, które mogą na nowo przebarwić wrażliwą jeszcze płytkę. 

Decydując się na wybielanie zębów we Wrocławiu warto skorzystać z usług profesjonalnego gabinetu, gdzie na podstawie przeglądu dentystycznego, zostanie dobrana odpowiednia metoda.