Feb 16, 2023

Dział: Zdrowie

Czy w przypadku dyskopatii warto korzystać z terapii manualnej?

Czy w przypadku dyskopatii warto korzystać z terapii manualnej?

Dyskopatia należy do najczęściej występujących schorzeń kręgosłupa. Jej powodem jest  najczęściej nieprawidłowe jego obciążenie, choć może być uwarunkowana genetycznie. Jej skutki są niezwykle poważne, gdyż często dochodzi do zaburzeń stabilności kręgosłupa lub przepuklin, które skutecznie mogą utrudnić normalne funkcjonowanie. Zwykle powoduje ona ból, skutkujący ograniczeniem aktywności ruchowej i zdolności do pracy.

Czym jest dyskopatia?

Dyskopatia jest chorobą krążka międzykręgowego, znajdującego się pomiędzy kręgami. Jego zadaniem jest łączenie trzonów i jednocześnie amortyzowanie wszelkich obciążeń. Składa się on z dwóch elementów, do których należy pierścień włóknisty o kształcie pierścienia i znajdujące się w nim galaretowate jądro miażdżyste, amortyzujące ruchy. Z powodu przeciążeń ulegają one uszkodzeniu, co prowadzi do bólu. Świadczy on o pęknięciu pierścienia włóknistego, który zwykle goi  się i zabliźnia, powodując ustąpienie dolegliwości bólowych. Jednak w niektórych przypadkach pęknięcie jest na tyle duże, że dochodzi do wysunięcia krążka, co może powodować ucisk na korzeń nerwowy i skutkować nie tylko bólem, ale również osłabieniem siły mięśni, zaburzeniami czucia i innymi dolegliwościami, które często wymagają interwencji neurochirurgicznej. Zazwyczaj dotyczy to krążków lędźwiowych i szyjnych, gdyż są one najczęściej narażone na przeciążenia, a tym samym uszkodzenia. Dyskopatia jest chorobą zwyrodnieniową, spowodowaną niezwykle często przez siedzący tryb życia. Jednak można ją skutecznie leczyć, a także zapobiegać, dzięki regularnej aktywności fizycznej, prawidłowej masie ciała oraz odpowiedniej diecie. 

Jak leczy się dyskopatię?

Standardowym sposobem leczenia dyskopatii w Gdańsku jest przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, które zmniejszają ból, a także fizjoterapia. Dla złagodzenia dolegliwości, które towarzyszą dyskopatii można stosować wszelkiego rodzaju żele i maści przeciwbólowe. Doskonale rozluźniają kąpiele z dodatkiem na przykład żywokostu lekarskiego lub maści z czarcim pazurem. Niezwykle istotne jest likwidowanie wszelkich czynników powodujących dyskopatię, a także aktywność fizyczna wzmacniająca mięśnie kręgosłupa i obniżająca masę ciała. W bardziej skomplikowanych przypadkach stosuje się zastrzyki nadtwardówkowe w miejscu ucisku na nerw, a także leczenie operacyjne. Niezwykle korzystnym sposobem jest stosowanie terapii manualnych, których zadaniem jest rozluźnienie mięśni i spowodowanie w ten sposób zmniejszenia dolegliwości bólowych.

Co to jest terapia manualna?

Terapia manualna jest techniką fizjoterapii, która wykorzystuje różne techniki ucisku, chwytu i pozycji pacjenta w celu leczenia schorzeń kręgosłupa, układu ruchu i stawów. To całkiem bezpieczna metoda, której podstawowym celem jest eliminacja bólu oraz przywrócenie normalnej ruchomości zablokowanych partii. Terapeuta zapewnia indywidualne podejście do każdego pacjenta. Metodę leczenia wybiera na podstawie przyczyny problemu, którym może być mięsień, więzadło lub staw. Elementem terapii manualnej jest wywiad z pacjentem, testy diagnostyczne, badanie fizykalne, a także rezonans magnetyczny i zdjęcia rentgenowskie. W celu poprawy stanu pacjenta terapeuta może zastosować:

  • Mobilizację, czyli przywrócenie prawidłowych wzorców ruchowych w stawach i zwiększenie zakresu ruchów, a także usunięcie wszelkich patologicznych zmian układu mięśniowo – powięziowego. 
  • Neuromobilizację, której celem jest stymulacja tkanki nerwowej w celu usprawnienia ruchomości nerwów oraz ich ślizgu w stosunku do otaczających tkanek.
  • Manipulację, polegającą na wykonywaniu ruchów z dużą szybkością.
  • Masaż, którego celem jest poprawa ruchomości i ukrwienia, zmniejszenie bólu, a także  stymulacja procesów przeciwzapalnych.
  • Stretching, który polega na rozciąganiu mięśni w czasie ruchu lub ich napinanie i rozluźnianie w spoczynku.

Skuteczność terapii manualnych w dyskopatii

Zaletą terapii manualnych stosowanych nie tylko w problemach mięśniowo – stawowych, ale również różnych dysfunkcjach narządów jest możliwość dopasowania ich do indywidualnych potrzeb pacjenta, a także bezpieczeństwo. Ich celem między innymi jest złagodzenie, a w konsekwencji zlikwidowanie dolegliwości bólowych kręgosłupa, stawów i wielu innych miejsc. Dzięki nim ustępują bóle mięśni, głowy i wszelkiego rodzaju napięcia, związane z przemęczeniem i stresem.  Kości, mięśnie, więzadła oraz stawy, nerwy i kości tworzą spójną całość. Terapia manualna przynosi ulgę pacjentowi nawet w bardzo silnym bólu. Już nawet po 30 minutach tego rodzaju działań odczuwalna jest zdecydowana poprawa i większy komfort. 

Leczenie dyskopatii w Gdańsku

Wskazaniem do terapii manualnej w Gdańsku jest między innymi dyskopatia. W razie wystąpienia bólu kręgosłupa należ szukać pomocy najpierw u lekarza rehabilitacji, neurologa lub ortopedy, aby wykluczyć inne choroby, które dają podobne objawy i wykonać podstawowe badania diagnostyczne takie jak: RTG kręgosłupa, rezonans magnetyczny, badania krwi i inne. Następnie warto zgłosić się do fizjoterapeuty w Gdańsku, który pomoże zlikwidować ból, przywróci prawidłową postawę, równowagę w układzie mięśniowo – szkieletowym oraz nauczy zasad dbania o kręgosłup w czynnościach dnia codziennego w celu zapobiegania nawrotom choroby.