Mar 2, 2017

Dział: Porady

Budowa i cechy roweru enduro

Budowa i cechy roweru enduro

Bywają momenty, kiedy chcemy wybrać się w długą wyprawę rowerową. Zbieramy grupę przyjaciół i ruszamy w góry. Po dotarciu na miejsce zaczynają się problemy. Nasz rower nie sprawdza się w ciężkim terenie. Zaczynamy odstawać od grupy a pojazd niebezpiecznie skrzypi.

Tego typu sytuacja to oznaka, że trzeba wymienić rower. Czy jest jakiś rodzaj, który poradzi sobie w najcięższym terenie? Sprzęt pozwalający na jazdę po miejscach bez utartych szlaków? Sprzęt enduro jest odpowiedzią na oba te pytania.

Czym jest enduro?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest enduro. Termin ten oznacza jazdę po górach. Nie musi być to utarty szlak, urok enduro tkwi w wyprawach na bezdroża. Może to być zwykła wyprawa albo też wyścig.

Enduro

Dlatego też rowery enduro są niezwykle wytrzymałe. Ciężkie próby nie są dla nich problemem. Wykazują też swego rodzaju uniwersalność. Rower enduro przeznaczony jest w dużej mierze do stromych zjazdów. Jednak w przeciwieństwie do downhillu radzi sobie też na podjazdach.

Sprzęt enduro jest, więc doskonałym rozwiązaniem dla entuzjastów górskich wypraw. Jest wręcz stworzony do długich i wymagających tras. Żadna płaszczyzna nie jest w stanie go zatrzymać. – tłumaczą specjaliści ze sklepu PM Bike. Poniżej znajdują się najważniejsze cechy rowerów enduro, które powstały dzięki współpracy.

Najważniejsze cechy roweru enduro

Kilka podstawowych cech pozwala na rozpoznanie roweru enduro. Jest to między innymi:

  • Rama o charakterystycznym wyglądzie oraz parametrach.
  • Kont powstający miedzy amortyzatorem a ziemią, powinien wynosić około 65 stopni.
  • Rura podsiodłowa powinna znajdować się pod kontem 74-75 stopni. Rower enduro posiada charakterystyczną długość rury podsiodłowej jak również górnej rury. Odległość od ziemi tej ostatniej też ma duże znaczenie. Wszystkie te odległości są znacząco niższe niż w przypadku innych odmian rowerów MTB.
  • Skok amortyzatorów w rowerach enduro to 160 mm.
  • Waga opisywanego sprzętu plasuje się w przedziale 14-15 kg. Dzięki temu rower jest stabilny w trakcie zjazdu. Przy podjeżdżaniu pod wzniesienie ciężar ten nie przeszkadza.
  • Koła posiadają trzy podstawowe rozmiary 26, 27,5 oraz 29 cali. Opony na nich umieszczane są szerokie, wytrzymałe oraz dopasowane do ciężkiego terenu.

Jazda po górach

Jeżeli nasz rower nie dotrzymuje już kroku naszym wymaganiom, konieczna jest jego zmiana.

Nasze umiejętności pozwalają nam na jazdę w ciężkim terenie, dlatego też warto kupić rower enduro.

Dzięki niemu będziemy w stanie poruszać się po najbardziej wymagających trasach. Gdy będziemy chcieli jechać dalej, ale skończy się ścieżka, posiadając rower enduro problem znika. Wytrzyma niemal każde obciążenia.

Sprzęt enduro wyróżnia się charakterystyczną budową i wagą. Jest połączeniem roweru do downhillu z typową klasą górską. Możliwe są na nim zjazdy jak również podjazdy. Doskonały jednoślad dla wymagających rowerzystów.