May 24, 2018

Dział: Usługi

Bezpieczeństwo w branży opakowań a certyfikacja FSSC 22000

Bezpieczeństwo w branży opakowań a certyfikacja FSSC 22000

Według oficjalnej definicji Fundacji ds. Certyfikacji Bezpieczeństwa Żywności, system Certyfikacji Bezpieczeństwa Żywności FSSC 22000 (Food Safety System Certification) to równoważny systemom IFS i BRS system oparty o wymagania międzynarodowej normy ISO 22000.

FSSC 22000 łączy w sobie wymagania normy ISO 22000, wymagania techniczne narzucane producentom opakowań przez standardy ISO/TS 22002-1,ISO/TS 22002-3,ISO/TS 22002-5, oraz PAS 222, zawierając jednocześnie szereg własnych wymagań dotyczących łańcucha dostaw w branży opakowań. FSSC 22000 zapewnia kompleksowe podejście do bezpieczeństwa żywności poprzez wymagania odnośnie bezpiecznych opakowań, a jednocześnie znacząco wpływa na oszczędność czasu i środków potrzebnych na wdrożenie innych standardów związanych z bezpieczeństwem żywności czy skutecznością zarządzania.

Firmy, do których kierowany jest system FSSC 22000 i które mogą skorzystać z certyfikacji najwięcej to przede wszystkim producenci żywności i surowców do produkcji wyrobów spożywczych, dostawcy żywności do sieci handlowych, a także producenci opakowań mających bezpośredni kontakt z żywnością, produkowanych z materiałów takich jak tworzywa sztuczne, papier i karton, metal czy szkło. Jak jednak przygotować się do certyfikacji i dlaczego warto się na nią zdecydować?

Jak przygotować się do certyfikacji z FSSC 22000?

Przedsiębiorstwa, które posiadają już certyfikat ISO 22000 i chciałyby certyfikować produkcję na zgodność ze standardem FSSC mają w procesie certyfikacji ułatwione zadanie, gdyż muszą jedynie przejść pomyślnie audyt rozszerzający na zgodność z wymaganiami ISO 22002-1 i FSSC 22000. Ci, którzy planują przygotowanie się do certyfikacji FSSC 22000 od podstaw powinni pomyśleć o przejściu stosownych szkoleń i zatrudnieniu konsultanta, który pomoże im zrozumieć istotę działania standardów ISO i FSSC i uświadomi dlaczego certyfikacja jest korzystnym z punktu widzenia firmy działaniem.

Dlaczego warto się certyfikować?

Certyfikat FSSC 22000 to obiektywne potwierdzenie zapewniania przez firmę odpowiedniego poziomu jakości i bezpieczeństwa w całym łańcuchu dostaw surowców i produktów spożywczych oraz ich opakowań. Jest dowodem na to, że firma stosuje systemowe i procesowe podejście do produkcji i postępuje w sposób jasny i nieskomplikowany, co w rezultacie przekłada się na utrzymanie określonych standardów produkcji i sprawia, że firma działa w sposób przejrzysty i zrozumiały zarówno dla osób pracujących w firmie, jak i ewentualnych kontrolerów z zewnątrz.

Standard FSSC 22000 został utworzony na bazie normy ISO 22000:2005, a określając bardziej precyzyjnie, uwzględniając wymagania specyfikacji ISO 22002-1 i ISO 22002-4. Projekt stworzenia normy FSSC 22000, choć podobnej to zupełnie odrębnej od ISO 22000 został poparty i wspierany przez Konfederację Przemysłu Żywności i Napojów Unii Europejskiej (CIAA), a sama norma FSSC 22000 została w pełni zatwierdzona przez Global Food Safety Initiative (GFSI).

Certyfikowanie firmy do normy FSSC 22000 nie jest obowiązkowe, jednak wiele firm decyduje się na taki krok ze względu na korzyści, jakie niesie za sobą posiadanie certyfikatu. Certyfikacja to przede wszystkim szansa na obniżenie kosztów eksploatacji poprzez ciągłe doskonalenie procesów i jednocześnie zmniejszenie oraz wydajne zarządzanie ryzykiem.

W kontekście przemysłowym, certyfikacja FSSC 22000 to potwierdzenie zgodności działań firmy z polskim i międzynarodowym prawem żywnościowym, co z automatu nie tylko wzmacnia zaufanie klientów i urzędów kontrolnych do wytwarzanych przez firmę produktów, ale i podnosi zadowolenie klientów oraz kontrahentów współpracujących z nią. Ostatecznie, dzięki certyfikacji firma ma szansę na konkurowanie na rynku nie tylko krajowym, ale i międzynarodowym, i odnoszenie na tym polu sukcesów właśnie poprzez dowód zgodności z wszelkimi normami i wytycznymi.