Jan 16, 2023

Dział: Porady

5 zalet kotłów na pellet

Niezmiennie od bardzo dawna jednym z najlepszych i najpopularniejszych sposobów ogrzewania domów lub tez wody użytkowej są różnego rodzaju piece na paliwa stałe.

Jeszcze do niedawna najczęściej stosowane były tradycyjne piece na węgiel, jednak obecnie z racji rosnącej świadomości ekologicznej wśród społeczeństwa tzw. kopciuchy zamieniane są na znacznie wydajniejsze i bardziej ekologiczne rozwiązania. Jednym z takich urządzeń grzewczych są bez wątpienia kotły grzewcze na pellet, które cieszą się obecnie sporą popularnością w całym kraju. Warto więc wiedzieć czym są tego typu kotły, jak działają oraz jakie mają zalety?

Czym są kotły na pellet?

Kotły na pellet to rodzaj kotłów grzewczych, które wykorzystują pellet drzewny jako paliwo. Mogą one służyć zarówno do ogrzewania wnętrza domów oraz innych budynków, jak i do zapewnienia ciepłej wody użytkowej, w zależności od rodzaju danej instalacji grzewczej. Pellet to małe kulki wykonane ze sprasowanego drewna lub biomasy, które są produkowane z odpadów drzewnych, takich jak np. wióry lub trociny. Kotły na pellet są bardzo efektywne i ekologiczne, ponieważ pellet jest produkowany z odnawialnego surowca, a emisja CO2 z ich spalania jest na bardzo niskim poziomie. Kotły na pellet mogą być stosowane w domach jednorodzinnych, budynkach wielorodzinnych oraz w przedsiębiorstwach, do ogrzewania pomieszczeń oraz wody użytkowej. Są one łatwe w obsłudze, a dzikie temu, że paliwem w nich stosowanym jest pellet, to są one znacznie bardziej przyjazne dla środowiska od tradycyjnych pieców węglowych, które emitują zdecydowanie więcej szkodliwych związków do atmosfery, szkodząc tym samym środowisku.

Jak działają kotły na pellet?

Kotły na pellet działają na podobnej zasadzie jak kotły na gaz lub olej opałowy, ale zamiast gazu lub oleju, jako paliwo używają pelletu. Oznacza to, że produkcja energii cieplnej opiera się również na procesie spalania, z tą różnicą, że w przypadku pelletu jest to znacznie bardziej ekologiczny i wydajniejszy proces niż w przypadku innych tradycyjnych paliw stałych. Pellet jest automatycznie podawany do kotła za pomocą podajnika do specjalnej komory, w której zachodzi proces spalania. W ten właśnie sposób produkowana jest energia cieplna, którą można następnie wykorzystać do ogrzewania czynnika grzewczego, który trafia następnie od instalacji grzewczej w danym budynku lub też do ogrzewania wody użytkowej. 

Zalety kotłów na pellet

Kotły na pellet to urządzenia grzewcze, które coraz częściej stosowane są przez wielu użytkowników w Polsce. Na ich popularność niewątpliwy wpływ ma wiele zalet, jakie posiadają, ponieważ są to urządzenia bardzo wydajne, niezawodne i jednocześnie znacznie bardziej ekologiczne niż inne podobne kotły na paliwa stałe. Do największych zalet tego typu konstrukcji zaliczyć można m.in.:

  1. Efektywność energetyczna: Kotły na pellet cechują się wysoką efektywnością energetyczną, co oznacza, że wykorzystują większość energii zawartej w pelletach, a dodatkowo do ogrzania domu lub wody potrzebna jest niewielka ilość paliwa.
  2. Ekologia: Paliwo stosowane w kotłach na pellet jest biodegradowalne i pochodzi z odnawialnych źródeł, co czyni je bardziej przyjaznymi dla środowiska niż tradycyjne paliwo stałe. Ponadto podczas spalania pellet emituje znacznie mniej szkodliwych związków do atmosfery niż inne paliwa stałe, a po jego spaleniu zostaje bardzo niewielka ilość popiołu. 
  3. Oszczędność: Kotły na pellet są tańsze w eksploatacji niż kotły na gaz czy olej opałowy, co sprawia, że koszty ich eksploatacji są znacznie niższe niż w przypadku innych droższych forma ogrzewania wnętrza budynków. 
  4. Łatwa obsługa: Kotły na pellet są proste w obsłudze i konserwacji, a to dzięki prostej konstrukcji i zasadzie działania, a także dzięki częściowej automatyzacji działania pieca.
  5. Automatyczne podawanie paliwa: Wiele modeli pieców, jakie oferuje producent kotłów na pellet, posiada automatyczny podajnik paliwa, który zwiększa komfort obsługi i minimalizuje ryzyko błędów operatora. W przypadku tego typu pieców ich obsługa ogranicza się zazwyczaj do dokładania do zasobnika paliwa raz na kilka dni, a sam proces spalania kontrolowany i regulowany jest przez specjalny sterownik.